Černobyľské reaktory sa opäť zahrievajú, vedci sa obávajú najhoršieho

Černobyľský reaktor pod sarkofágom..jpg

Senzory minulý týždeň zachytili stúpajúci počet neutrónov, ktoré signalizujú jadrové štiepenie.

Černobyľská atómová elektráreň 35 rokov po výbuchu opäť vzbudzuje obavy. Ukrajinskí vedci zistili, že jadrové reaktory, ktoré sú pochované hlboko pod betónovým krytom a tonami ocele, sa opäť zahrievajú

„Je to ako žeravé uhlíky v ohnisku," uviedol pre časopis Science vedec Neil Hyatt z Univerzity v Sheffielde.

Odborníci na jadro sa v súčasnosti snažia zistiť, či reaktory sami vychladnú alebo bude potrebný zásah zvonku. Senzory minulý týždeň zachytili stúpajúci počet neutrónov, ktoré signalizujú jadrové štiepenie, v jednej z neprístupných miestností pod troskami elektrárne. „V súčasnosti sa nachádzame v neistote, ale nemôžeme vylúčiť možnosť nehody," vysvetlil Maxim Savaliev z Ústavu pre bezpečnosti jadrovej energetiky v Kyjeve.

Podľa vedcov však nejde o bezprostrednú hrozbu a kompetentní majú napriek stúpaniu neutrónov niekoľko rokov, aby prišli na to, ako ju zvládnuť.

Černobyľská atómová elektráreň, bývalé zariadenie zo sovietskej éry, sa v apríli 1986 stalo dejiskom dosiaľ najzávažnejšej jadrovej havárie v dejinách ľudstva.

Počas záťažovej skúšky vybuchol jeden z reaktorov a veľkú časť Európy zasiahol rádioaktívny mrak. Z okolia elektrárne evakuovali desaťtisíce obyvateľov. Areál je odvtedy spustnutý, tak ako neďaleké mesto Pripjať.

Vzdušné prúdy kontaminované výbuchom preleteli niekoľkokrát aj nad územím bývalého Československa.

Vyšetrovanie katastrofy v Černobyli oficiálne uzavreli s tým, že pracovníci elektrárne nedodržali potrebné bezpečnostné predpisy, pričom riaditeľ elektrárne a hlavný inžinier boli odsúdení na desať rokov odňatia slobody.

Podľa odborníkov sa nikdy nepodarilo vyčísliť konečný počet obetí. Černobyľ a priľahlé oblasti sú stále rádioaktívne.


KYJEV/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti