Kráľovná Alžbeta II. po smrti manžela prvýkrát vystúpila na verejnosti

Na snímke britská kráľovná Alžbeta II. počas prejavu.
Zdroj: TASR/Eddie Mulholland/Pool via AP

Panovníčka predstavila priority vlády na ďalší rok.

Britská kráľovná Alžbeta II. v utorok uskutočnila prvé významné vystúpenie na verejnosti od pohrebu svojho manžela princa Philipa. Panovníčka sa zúčastnila na otvorení nového zasadacieho obdobia parlamentu a predstavila priority vlády na ďalší rok. Ceremoniál bol však pre protipandemické opatrenia zredukovaný, informuje stanica BBC.

Kráľovná, ktorá v apríli oslávila 95. narodeniny, po skončení dvojtýždňového smútku pokračuje v plnení svojich panovníckych povinností vrátane účasti na virtuálnych podujatiach.

Zatiaľ čo kráľovnú na otváraní nového zasadacieho obdobia parlamentu po desaťročia sprevádzal princ Philip, teraz jej spoločnosť robili syn princ Charles s manželkou Camillou.
Charles sa v tejto úlohe objavil po boku svojej matky aj pri ostatných troch príležitostiach - v decembri 2019, októbri 2019 a júni 2017.

Kráľovná pricestovala do Westminsterského paláca z Windsorského hradu automobilom a nie na kočiari, ako je zvykom. Zákonodarcovia z oboch komôr parlamentu museli mať počas celého programu rúška a každý zo zúčastnených prešiel testom na covid. Tentoraz neboli pozvaní žiadni diplomatickí ani mimoparlamentní hostia; celkovo sa na ceremoniáli zúčastnilo iba 108 ľudí namiesto zvyčajných 600. V kráľovskej galérii bolo prítomných po 17 členov zo Snemovne lordov i Snemovne reprezentantov.

Na slávnostnom akte sa zúčastnil i britský premiér Boris Johnson, ako aj líder labouristov Keir Starmer.  Panovníčka nemala na hlave britskú imperiálnu korunu, ktorá má hmotnosť vyše jedného kilogramu; bola položená na stolíku podobne ako v roku 2019. Kráľovná ju mala naposledy na hlave na otvorení nového zasadacieho obdobia parlamentu v roku 2016.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kráľovná Alžbeta II.

Dôležité udalosti