Pri výstupe na Mount Everest prišli o život dvaja horolezci

Katarína Kulová
Zdroj: shuttertock/Daniel Prudek

Ide o prvé obete tohtoročnej sezóny.

Dvaja horolezci - pochádzajúci zo Spojených štátov a Švajčiarska - zomreli pri výstupe na najvyšší vrch sveta Mount Everest. Ide o prvé obete tohtoročnej sezóny. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informovali organizátori nepálskych expedícií.

„V stredu zomreli dvaja horolezci,“ povedal pre AFP Mingma Šerpa zo spoločnosti Seven Summit Treks, špecializujúcej sa na výstupy na vrcholy vyššie než 8000 metrov v Číne, Nepále a Pakistane. Po úspešnom výstupe na vrchol zomrel na vyčerpanie 40-ročný Švajčiar Abdul Waraich, uviedol Čchang Dava Šerpa z tej istej organizácie.

„Poslali sme dvoch dodatočných šerpov s kyslíkom a jedlom, no nanešťastie ho nedokázali zachrániť,“ napísal na Instagrame.

Američan Puwei Liu (55) sa dostal až po tzv. Hillaryho výšvih (Hillary Step), takmer zvislú skalnú stenu neďaleko samotného vrchola. Keď však začal - ako vysvetľujú organizátori - trpieť snežnou slepotou a vyčerpaním organizmu, museli mu pomôcť zostúpiť dolu. Dokiaľ v stredu večer zrazu neomdlel, podarilo sa mu ešte dosiahnuť tábor č. 4, priblížil Čchang Dava Šerpa.

Výstup na Mount Everest si každoročne v priemere vyžiada päť ľudských životov. Počet turistov, ktorí sa v uplynulých sezónach vydali na vrchol, sa zvyšuje, čo vedie k preplnenosti na tejto trase a je zrejme i dôvodom viacnásobných smrteľných obetí.

V roku 2019 zomrelo počas výstupu na Mount Everest 11 ľudí, pričom štyri úmrtia súviseli s nadmerným počtom horolezcov. Počas jedného dňa sa na výstup z južnej nepálskej a zo severnej tibetskej strany vybralo dovedna 354 osôb.

Nepálske ministerstvo pre cestovný ruch reagovalo zmenou pravidiel obmedzujúcich počet osôb, ktoré sa za priaznivého počasia môžu pokúsiť zdolať tento vrch. Vlaňajšia sezóna bola z dôvodu koronavírusovej pandémie obmedzená, no Nepál tento rok zmiernil karanténne pravidlá, aby prilákal viac ľudí. Vydal rekordných 408 povolení na výstup, čím prekonal 381 z roku 2019.

Na úpätí Mount Everestu vzniklo stanové mestečko, v ktorom je ubytovaných vyše 1000 horolezcov zo zahraničia spolu s podporným personálom. V posledných týždňoch museli evakuovať viac ako 30 chorých horolezcov, no len u troch z nich sa potvrdil koronavírus. Keďže dýchanie je vo vysokej nadmorskej výške už beztak náročné, akékoľvek ohnisko nákazy covidom medzi členmi horolezeckých skupín môže predstavovať vážne zdravotné riziká, vysvetľuje AFP.

Čínske médiá v nedeľu informovali, že Čína chce na vrchole Mount Everestu vyznačiť "deliacu čiaru", aby zabránila šíreniu koronavírusu horolezcami vystupujúcimi z nepálskej strany hory. Mount Everest sa nachádza v nepálsko-čínskom pohraničí, pričom severný svah patrí Číne.

KÁTHMANDU/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Horolezci

Dôležité udalosti