Zahraničné

Objavil sa ďalší človek, ktorý zverejňuje tajné dokumenty

Novinár Glenn Greenwald.
Zdroj: cnn.com

Odhalenie ako prvá zverejnila stanica CNN. Prirovnali ho k Snowdenovi, údajne by to mal byť Glenn Greenwald.

Americká vláda v stredu informovala, že objavila nového človeka, ktorý zverejňuje tajné dokumenty spravodajských služieb. Odhalenie ako prvá zverejnila spravodajská stanica CNN.

Tá neidentifikovaného informátora prirovnala k Edwardovi Snowdenovi, ktorý stojí za zverejnením škandálu okolo odpočúvania miliónov Američanov zo strany Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

Zatiaľ nie je jasné, koľko tajných informácií "nový Snowden" zverejnil a aké prípadné škody spôsobil. Ide o dokumenty označené ako "tajné" a skratkou "NOFOR", čo znamená, že nemôžu byť zdieľané so zahraničnými vládami. 

Zdroj: cnn.com

Podľa CNN to naznačuje, že informácie nemajú charakter najprísnejšieho utajenia podobne, ako tomu bolo v prípade Snowdena. Ten podľa Washingtonu "ukradol" takmer dva milióny dokumentov označených ako prísne tajné.

Portál Hlas Ruska tvrdí, že CNN sa odvoláva sa na nemenovaných predstaviteľov administratívy, ktorí vyhlásili, že tajné dokumenty NSA odovzdali americkému internetovému vydaniu The Intercept.

Jedným z popredných pracovníkov The Intercept. je americký novinár Glenn Greenwald. Práve on zverejnil dokumenty, ktoré predstavil bývalý zamestnanec NSA Edward Snowden.

WASHINGTON/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.