V Barcelone sa po uvoľnení vyšli zabávať tisíce ľudí, polícia davy rozháňala

Obľúbená La Rambla v Barcelone.
Obľúbená La Rambla v Barcelone. Zdroj: AP Photo/Emilio Morenatti

Tí sa zhromaždili v centre mesta i na neďalekej pláži, aby si užili prvý víkend po uvoľnení.

Španielska polícia rozháňala v noci na nedeľu v Barcelone tisíce tancujúcich a popíjajúcich ľudí. Tí sa zhromaždili v centre mesta i na neďalekej pláži, aby si užili prvý víkend, ktorý nasledoval po uvoľnení epidemiologických reštrikcií v krajine. Polícia však chcela zabrániť nebezpečnému zhlukovaniu osôb i nedodržiavaniu platných opatrení, uviedla v nedeľu agentúra Reuters.

Prečítajte si aj: Grécko v sobotu odštartovalo turistickú sezónu 2021. Tu sú podmienky na vstup a opatrenia

"Ľudí sme dostali preč z ulíc v centre, a približne 2000 aj z pláže, niektorí z nich nerešpektovali obmedzenia týkajúce sa dodržiavania vzájomného odstupu či zdravotných predpisov," povedal agentúre Reuters v nedeľu ráno Ricardo Salas z barcelonskej polície. Zdôraznil pritom, že pri policajných zásahoch nedošlo k potýčkam.

V Španielsku prestal 9. mája o polnoci platiť núdzový stav. Aktuálny víkend je tak prvým, kedy sa ľuďom naskytla príležitosť do sýtosti sa zabávať, uvádza Reuters.

Napriek zrušeniu núdzového stavu však naďalej ostali v platnosti viaceré reštrikcie. V Katalánsku môžu byť napríklad bary a reštaurácie otvorené len v obmedzenom čase, od 7.00 h ráno do 23.00 h večer, pričom pri jednom stole môžu sedieť maximálne štyria ľudia.

Prestali však platiť obmedzenia pohybu v krajine, čo mnohí Španieli cez víkend využili na rôzne výlety, či krátke dovolenky. Oproti minulému týždňu tak zaznamenali úrady až 42-percentný nárast v počte áut opúšťajúcich v piatok veľké mestá, pričom napríklad letovisko Benidorm na juhovýchode krajiny hlásilo 60-percentný nárast v rezerváciách hotelových izieb.

Španielsko, ktoré bolo svojho času jednou krajín, ktoré zasiahla pandémia nového koronavírusu najhoršie, zaznamenalo v súvislosti s ochorením COVID-19 dosiaľ 79.339 úmrtí a viac ako 3,6 milióna prípadov nákazy. Počet pribúdajúcich prípadov nákazy však v ostatnom čase klesol, pričom prinajmenšom prvou dávkou vakcíny proti covidu už bola zaočkovaná takmer tretina španielskej populácie.

BARCELONA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti