Izrael útočí plnou silou, oznámil premiér Netanjahu

Izrael útočí na Hamas.
Zdroj: TASR/Maxar Technologies via AP

Izrael podľa premiérových slov chce, aby palestínske militantné hnutie Hamas za svoje kroky zaplatilo.

Izraelské bojové lietadlá začali v pondelok novú sériu útokov na mesto Gaza, pričom zničili 15 kilometrov dlhú sieť tunelov využívaných Hamasom a domy deviatich údajných veliteľov tohto palestínskeho militantného hnutia. Informovala o tom agentúra AP.

Obyvatelia Gazy prebudení nočnou paľbou ju označili za najsilnejšiu od začiatku už týždeň trvajúcich bojov medzi izraelskými silami a Hamasom. Ide takisto o silnejšie bombardovanie, než bola vlna náletov v Gaze deň predtým, ktorá si vyžiadala 42 mŕtvych a zrovnala so zemou tri budovy.

Po posledných izraelských náletoch v pásme Gazy úrady bezprostredne nehlásili žiadne obete. Počas náletov bola v Gaze ťažko poškodená trojpodlažná budova, obyvatelia však uviedli, že izraelská armáda ich desať minút pred útokom varovala a všetci ju včas opustili. Povedali, že mnohé rakety zasiahli neďalekú poľnohospodársku pôdu.

Izraelská armáda uviedla, že v rôznych oblastiach na severe Gazy zasiahla deväť domov, ktoré patrili „vysokopostaveným veliteľom“ Hamasu. Armáda taktiež uviedla, že zasiahla 35 „teroristických cieľov“, ako aj tunely využívané palestínskymi militantmi.

Izrael podniká v Gaze intenzívne letecké a delostrelecké útoky ako odvetu za raketové ostreľovanie izraelského územia palestínskymi militantmi. Od pondelka večera Palestínčania vystrelili z pásma Gazy na Izrael vyše 3100 rakiet. Hamas tvrdí, že začal s raketovými útokmi v reakcii na izraelské zásahy voči palestínskym demonštrantom vo východnom Jeruzaleme. Celkovo si už tieto boje vyžiadali najmenej 188 obetí v Gaze a osem v Izraeli.


GAZA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Palestína

Dôležité udalosti