Slávny Darwinov oblúk na Galapágoch sa zrútil

Darwinov oblúk.
Zdroj: shutterstock/HakBak

Zostali po ňom iba dva kamenné nosné stĺpy.

Slávny skalný útvar v oblasti súostrovia Galapágy, známy ako Darwinov oblúk, sa zrútil v dôsledku "prirodzenej erózie", uviedlo v pondelok ekvádorské ministerstvo životného prostredia. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

„Bol hlásený kolaps Darwinovho oblúka, atraktívneho prírodného mosta, ktorý sa nachádzal necelý kilometer od hlavnej oblasti ostrova Darwin," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Na fotografiách, ktoré rezort zverejnil, vidno, že z Darwinovho oblúka zostali iba dva kamenné nosné stĺpy.

Zrútený Darwinov oblúk sa nachádza v severnej časti súostrovia Galapágy a je pomenovaný po slávnom anglickom prírodovedcovi Charlesovi Darwinovi, ktorému štúdium piniek na týchto ostrovoch v 19. storočí pomohlo opísať evolučnú teóriu, približuje AFP.

Súostrovie Galapágy je vzdialené približne 1000 kilometrov od pobrežia Ekvádoru a obsahuje jedinečnú flóru a faunu, ktorá sa nikde inde na planéte Zem nevyskytuje. Súostrovie je súčasťou biosférickej rezervácie a lokalitou Svetového dedičstva UNESCO.


QUITO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Galapágy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.