VIDEO: Izrael pokračuje v útokoch na Gazu. Lietadlá ničia tunely Hamasu aj odpaľovacie rampy

Výbuchy izraelských rakiet osvetľujú nočnú oblohu nad Gazou.
Zdroj: Profimedia.sk

V utorok sa má pre konflikt na mimoriadnom zasadnutí zísť Bezpečnostná rada OSN.

Lietadlá Izraelských vzdušných síl (IAF) v noci na utorok zasiahli vojenské zariadenia v okolí mesta Gaza. Informovali o tom IAF na svojej oficiálnej webovej stránke.

Vzdušné sily podľa svojich vyjadrení zasiahli viacero zariadení na odpaľovanie rakiet, ako aj sieť tunelov palestínskeho militantného hnutia Hamas v severnej časti pásma Gazy. IAF takisto hlásili zásah sídiel piatich veliteľov hnutia Hamas, ktoré boli využívané v rámci teroristickej infraštruktúry, píšu vzdušné sily na svojej oficiálnej webovej stránke.

Vzájomné ostreľovanie medzi frakciami v Gaze a izraelskou armádou trvá od 10. mája. Podľa posledných údajov bolo na izraelskej strane zabitých najmenej desať ľudí a ďalšie stovky boli zranené. Na palestínskej strane, iba v sektore Gaza, už počet obetí útokov izraelskej armády prekročil 200. Zranených bolo viac ako 1300 ľudí.

Zdroj: TASR/AP/Khalil Hamra

Diplomati sa snažia zastaviť izraelské nálety na pásmo Gazy

Diplomati sa naliehavo snažia zastaviť izraelské nálety v pásme Gazy, pri ktorých už prišlo o život vyše 200 Palestínčanov, a v utorok sa má na mimoriadnom zasadnutí zísť Bezpečnostná rada OSN. Informovala o tom agentúra AFP.

Toto zasadnutie bezpečnostnej rady bude už štvrté od vystupňovania konfliktu. Zvolali ho po tom, čo Spojené štáty ako kľúčový spojenec Izraela v pondelok zablokovali prijatie spoločného vyhlásenia vyzývajúceho na zastavenie násilia. USA to urobili už tretíkrát v priebehu jedného týždňa.

Americký prezident Joe Biden sa stále nechce pridať k ostatným svetovým lídrom a k väčšine členov svojej vlastnej Demokratickej strany, ktorí vyzývajú na okamžité zastavenie nepriateľských akcií, píše AFP. Biden v pondelok večer v telefonáte s Netanjahuom povedal, že je zástancom prímeria; pokoj zbraní však od neho nepožadoval.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu - aj napriek pribúdajúcim výzvam na ukončenie bombardovania palestínskeho pásma Gazy - v pondelok večer vyhlásil, že Izrael bude „pokračovať v náletoch na teroristické ciele".

Macron, Sísí a jordánsky kráľ budú rokovať o prímerí

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, jeho egyptský náprotivok Abdal Fattáh Sísí a jordánsky kráľ Abdalláh II. budú v utorok rokovať s cieľom nájsť riešenie konfliktu medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktoré by viedlo k prímeriu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Elyzejský palác.

Sísí sa aktuálne nachádza v Paríži na summite o Afrike. Abdalláh II. sa pripojí prostredníctvom videokonferencie. „Cieľom trilaterálneho stretnutia je predovšetkým snaha o uzavretie rýchleho prímeria a zabránenie rozšíreniu konfliktu,“ uviedol Elyzejský palác.

TEL AVIV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hamas

Dôležité udalosti