Spoločné vyhlásenie EÚ požadujúce zastavenie bojov v Izraeli nepodporila iba jedna krajina

Ľudia kráčajú okolo zničenej budovy po izraelskom leteckom útoku pásme Gazy.
Zdroj: TASR/AP Photo/Khalil Hamra

Od vypuknutia konfliktu zomrelo už najmenej 200 ľudí, z toho viac ako 60 detí.

Ministri zahraničných vecí EÚ, s výnimkou Maďarska, vyzvali v utorok na okamžité zastavenie bojov medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas, ktoré má umožniť ochranu civilistov a doručenie humanitárnej pomoci. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa ministrov je potrebné nájsť dlhodobejšie politické riešenie, ktoré by ukončilo tento desaťročia trvajúci konflikt.

„Prioritou je okamžité zastavenie násilia a nastolenie prímeria," oznámil Borrell po videokonferencii so šéfmi diplomacií členských krajín EÚ. „Plne podporujeme právo Izraela na obranu, avšak je potrebné urobiť to primeraným spôsobom a s rešpektovaním medzinárodného humanitárneho práva," dodal Borrell.

Toto spoločné vyhlásenie EÚ požadujúce od Izraela primeranú obranu pred útokmi z Pásma Gazy nepodporilo Maďarsko, ktoré pevne stojí na strane Izraela.

EÚ len ťažko hľadala k eskalácii konfliktu na Blízkom východe spoločnú pozíciu. Niektoré členské štáty podporujú Izrael, iné zase Palestínčanov.

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjartó kritizoval vyhlásenia EÚ o Izraeli, ktoré označil za jednostranné. „Mám vo všeobecnosti problém s týmito európskymi vyhláseniami o Izraeli. Spravidla sú veľmi jednostranné a tieto vyhlásenia nepomáhajú, najmä nie za súčasných okolností, keď je napätie také veľké," uviedol šéf maďarskej diplomacie.

Samotný Szijjartó sa na stretnutí nezúčastnil. V rozhovore pre AFP maďarský minister trval na tom, že blokovanie rozhodnutí je právom každej krajiny EÚ.

Od 10. mája, keď vypukol najnovší ozbrojený konflikt medzi Izraelom a hnutím Hamas a ďalšími radikálnymi skupinami v palestínskej enkláve, prišlo o život už viac ako 200 Palestínčanov, vrátane asi 60 detí. Izraelská strana podľa najnovšej bilancie hlási 12 obetí vrátane dvoch detí a 312 zranených.

Nemecko nerozumie vetu Maďarska k uzneseniu EÚ

Veto Maďarska proti spoločnému vyhláseniu Európskej únie o izraelsko-palestínskom konflikte sa u nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa stretlo len s malým porozumením, informuje v stredu agentúra DPA.

„Najdôležitejší je teraz pokoj zbraní a to, aby nepribúdali obete. Iba Maďarsko to vnímalo inak, z nejakých dôvodov,“ povedal Maas v stredu v televízii ZDF.

EÚ bola na utorkovom mimoriadnom zasadaní o konflikte medzi Izraelom a Palestínčanmi podľa Maasa „vlastne veľmi jednotná“. Cieľom všetkého diplomatického úsilia je obe strany priviesť „k pokoju zbraní a potom k prímeriu, na ktoré by sa mohli ľudia v pásme Gazy a v Izraeli spoľahnúť“.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hamas

Dôležité udalosti