Vyšetrovanie odhalilo pravdepodobnú príčinu rozkývania čínskeho mrakodrapu

Mrakodrap SEG Plaza v meste Šen-čen museli evakuovať pre otrasy.
Zdroj: Profimedia.sk

Budova sa nachádza v centre mesta, v ktorom žije 12 miliónov obyvateľov.

Príčinou rozkolísania mrakodrapu SEG Plaza v čínskom meste Šen-čen je zrejme kombinácia viacerých faktorov. Lokálne médiá informovali, že podľa predbežných výsledkov vyšetrovania sa takmer 300 metrov vysoká budova dala do pohybu vplyvom vetra, otrasov z prechádzajúcej súpravy metra a náhleho oteplenia ovzdušia.

Mrakodrap sa začal kývať v utorok okolo jednej hodiny poobede miestneho času a po evakuácii o 14.40 hod úrady potvrdili úplné uzavretie budovy. Sídlia v nej kancelárie rôznych firiem zameraných predovšetkým na trh s elektronikou. Príčinu tohto javu si miestne úrady spočiatku nevedeli vysvetliť, v oblasti totiž nezaznamenali zemetrasenie ani extrémne silný vietor, píše o tom portál The Guardian.


Podľa predbežných zistení sa mrakodrap začal kývať skôr vertikálne ako horizontálne. Pri kontrole technici nezistili žiadne abnormality na konštrukcii budovy ani v jej okolí.

Čínske média uviedli, že mrakodrap, ktorý dokončili v roku 2000, nemá podporné zariadenie na zmierňovanie otrasov. Medzitým sa objavili správy, že vežiak sa rozkýval aj v stredu, no ukázalo sa, že neboli pravdivé.


Budova sa nachádza v centre mesta, v ktorom žije 12 miliónov obyvateľov. V Číne sa v minulosti zrútilo už viacero budov. Podľa agentúry AFP je dôvodom najmä nedbanlivosť pri stavbe a navrhovaní budov, ktorá je spôsobená príliš rýchlou urbanizáciou mnohých miest. Minulý rok v máji sa napríklad pre nekvalitné stavebné prevedenie zrútil v meste Čchüan-čou päťposchodový hotel určený na karanténu. Pri nehode vtedy zahynulo 29 ľudí.PEKING/kc, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.