Izrael zastavil paľbu, Hamas súhlasí s prímerím

Obyvatelia Izraela
Obyvatelia Izraela Zdroj: TASR/AP

Zatiaľ nie je jasné, kedy prímerie nadobudne platnosť.

Izraelský bezpečnostný kabinet vo štvrtok večer schválil zastavenie paľby v najnovšom konflikte s radikálmi z palestínskeho pásma Gazy. Informovali o tom izraelské médiá.

Úrad predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua potvrdil, že bezpečnostný kabinet jednomyseľne schválil prímerie v Gaze.

Vo vyhlásení úradu sa uvádza, že ministri súhlasili s prijatím egyptskej iniciatívy a vyhlásením dvojstranného prímeria bez akýchkoľvek podmienok. Táto dohoda nadobudne platnosť v hodinu, ktorá bude stanovená neskôr.

Vo vyhlásení sa ďalej píše, že predstavitelia rezortu obrany na zasadnutí bezpečnostného kabinetu prezentovali prítomným ministrom úspechy Izraela v operácii Strážca hradieb, pričom niektoré z nich označili za bezprecedentné.

Izraelské televízie medzičasom informovali, že Izrael zastaví paľbu v piatok o 02.00 h miestneho času (01.00 h SELČ).

Hovorca hnutia Hamas potvrdil uzavretie prímeria a uviedol, že bude vzájomné a simultánne. Potvrdil, že Izrael a Hamas prestanú s cezhraničnou paľbou v piatok od 01.00 h SELČ.

Podľa arabských médií v čase, keď obe strany oznamovali svoj súhlas s prímerím, ich jednotky pokračovali vo vzájomnom ostreľovaní raketami.


Situácia na hraniciach medzi Izraelom a palestínskou enklávou sa prudko vyhrotila začiatkom mája. Zrážky medzi palestínskymi moslimami a izraelskou políciou, ktoré vypukli v súvislosti s hrozbou vysťahovania niekoľkých palestínskych rodín z predmestia Šajch Džarrá vo východnom Jeruzaleme, prerástli do vojenského konfliktu.

Od 10. mája vystrelili radikáli z pásma Gazy na Izrael 4340 rakiet, pričom vyše 640 dopadlo ešte na územie palestínskej enklávy. Izraelský mobilný systém protiraketovej obrany Železná kupola zachytil asi 90 percent týchto rakiet.

Podľa najnovších informácií bolo v Izraeli zabitých 12 ľudí, viac ako 50 utrpelo ťažké zranenia. Počet Palestínčanov zabitých pri odvetných izraelských náletoch a ostreľovaní dosiahol 233, vrátane 65 maloletých. Zranených bolo asi 1900 ľudí.


Rozhovor so Slovákom z Izraela: Mrzí ma, že ľudia sa na konflikt pozerajú ako na futbalový zápas


Šéf našej diplomacie v centre ozbrojeného konfliktu v Izraeli. Boli sme tam aj s našou kamerou


JERUZALEM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hamas

Dôležité udalosti