Hamas označil prímerie s Izraelom ako svoje víťazstvo, ľudia v Gaze oslavujú

Palestínčania v Gaze oslavujú po vyhlásení prímeria medzi Hamasom a Izraelom.
Zdroj: TASR/AP/Adel Hana

Iránom podporované libanonské hnutie Hizballáh ocenilo v piatok "historické víťazstvo" Palestínčanov.

Popredný politický líder Hamasu v pásme Gazy Chálil Hajja označil vyhlásenie prímeria medzi Izraelom a Hamasom, ktoré vstúpilo do platnosti v piatok nadránom, ako víťazstvo tohto palestínskeho radikálneho hnutia. Urobil tak v príhovore pred tisíckami Palestínčanov oslavujúcich zastavenie bojov v tamojších uliciach. Informovali o tom v piatok agentúry AFP a AP.

„Toto je eufória z víťazstva," povedal Hajja. Prisľúbil tiež pomoc pri obnove obydlí zničených počas izraelských náletov. Ako uvádza agentúra AP, Izrael podľa Hajju nedokázal zničiť vojenskú infraštruktúru Hamasu, a to vrátane siete podzemných tunelov, ktoré toto hnutie využíva. Podmienky dohody prímeria s Izraelom neprezradil.

Prímerie sprostredkované Egyptom, ktoré okrem Hamasu zahŕňa aj Islamský džihád - druhé najmocnejšie militantné zoskupenie v pásme Gazy - vstúpilo do platnosti v piatok o 01.00 h SELČ po medzinárodnom úsilí o deeskaláciu násila.


Situácia na hraniciach medzi Izraelom a palestínskou enklávou sa prudko vyhrotila začiatkom mája. Zrážky medzi palestínskymi moslimami a izraelskou políciou, ktoré vypukli v súvislosti s hrozbou vysťahovania niekoľkých palestínskych rodín z predmestia Šajch Džarrá vo východnom Jeruzaleme, prerástli do vojenského konfliktu.

Od 10. mája vystrelili radikáli z pásma Gazy na Izrael 4340 rakiet, pričom vyše 640 dopadlo ešte na územie palestínskej enklávy. Izraelský mobilný systém protiraketovej obrany Železná kupola zachytil asi 90 percent týchto rakiet.

Podľa najnovších informácií bolo v Izraeli zabitých 12 ľudí, viac ako 50 utrpelo ťažké zranenia. Počet Palestínčanov zabitých pri odvetných izraelských náletoch a ostreľovaní dosiahol 233, vrátane 65 maloletých. Zranených bolo asi 1900 ľudí.

Hnutie Hizballáh privítalo "historické víťazstvo" Palestínčanov

Iránom podporované libanonské hnutie Hizballáh ocenilo v piatok "historické víťazstvo" Palestínčanov po prímerí medzi Izraelom a palestínskymi militantmi v Gaze. Informuje o tom agentúra AFP.

„Hizballáh blahoželá hrdinskému palestínskemu ľudu a jeho udatnému odporu k dosiahnutému víťazstvu... proti sionistickému nepriateľovi,“ uviedlo šiitské militantné hnutie vo vyhlásení.

Hizballáh viedol vlastnú zničujúcu vojnu s Izraelom v roku 2006, zostáva však vplyvnou silou v libanonskej politike a udržuje blízke vzťahy s palestínskym radikálnym hnutím Hamas v pásme Gazy.

Egyptom sprostredkované prímerie medzi Izraelom a Palestínčanmi zahŕňa okrem Hamasu aj Islamský džihád, druhé najvplyvnejšie militantné zoskupenie v pásme Gazy, a vstúpilo do platnosti v piatok ráno o 02.00 h miestneho času (01.00 h SELČ).

Šéf OSN privítal prímerie medzi Izraelom a Hamasom

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval Izrael a palestínske militantné hnutie Hamas, aby dodržiavali prímerie, ktoré vstúpilo do platnosti v piatok nadránom. Medzinárodné spoločenstvo musí podľa neho vypracovať balíček obnovy, „ktorý podporí palestínsky ľud a posilní jeho inštitúcie“. Informovala o tom agentúra AP.

Guterres po štvrtkovom oznámení o ukončení zrážok medzi oboma stranami po 11 dňoch povedal, že „izraelskí a palestínski vodcovia majú okrem nastolenia pokoja aj zodpovednosť za začatie seriózneho dialógu o základných príčinách tohto konfliktu“.

Guterres uviedol, že OSN je pripravená spolupracovať s Izraelom, Palestínčanmi a medzinárodnými a regionálnymi partnermi pri návrate k „zmysluplným rokovaniam“ o dvojštátnom riešení dlhoročného konfliktu na Blízkom východe na základe územných hraníc pred vojnou v roku 1967.

Minister zahraničných vecí Palestínskej samosprávy Rijád Malkí označil prímerie za nedostatočné a povedal, že svet musí teraz čeliť zložitým otázkam budúcnosti Jeruzalema a dosiahnutiu nezávislého palestínskeho štátu.

GAZA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hamas

Dôležité udalosti