Zahraničné

Neuveriteľné ako sa Rusi boja

Červené námestie pri príležitosti Dňa víťazstva
Zdroj: SITA

Presunutie systémov Iskander nahnevalo najmä susedné Poľsko a Litvu.

Rusko v pondelok prvýkrát priznalo presunutie mobilného raketového systému Iskander bližšie k východným hraniciam Európskej únie. Iskander je pritom schopný odpaľovať aj jadrové hlavice. Správy znepokojili najmä východoeurópske štáty, ktoré kedysi patrili do takzvaného východného bloku a ktoré majú s Ruskom často napäté vzťahy.

O operácii ako prvý informoval ešte cez víkend nemecký denník Der Bild. Moskva podľa neho pred približne rokom vyslala do svojej exklávy Kaliningrad blízko hranice s Poľskom a Litvou 10 systémov Iskander. Ruské ministerstvo obrany správy v pondelok nepriamo potvrdilo.

"Raketové a delostrelecké sily Západného vojenského okruhu boli naozaj vyzbrojené operačno-taktickými systémami Iskander," uviedli ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na hovorcu ruského obranného rezortu Igora Konašenkova. Ako dodal, táto operácia "neporušuje žiadne medzinárodné dohody alebo zmluvy".

Európske krajiny vrátane Poľska a Litvy na to reagovali s rozhorčením. Rusko už dávnejšie vyhlásilo, že uvažuje nad presunutím rakiet stredného a blízkeho doletu k svojim západným hraniciam s cieľom odvrátiť prípadnú hrozbu zo strany Severoatlantickej aliancie (NATO).

Má ísť o reakciu na Američanmi navrhovaný protiraketový štít, ktorý však podľa NATO nie je namierený proti Moskve, ale napríklad proti Iránu. Rusi majú údajne najviac iskanderov rozmiestnených na Sibíri a na nepokojnom Kaukaze.

MOSKVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.