Belgicko je v stave pohotovosti. Možný terorista chystá útok na zdravotnícke a politické špičky

Belgicko je v stave pohotovosti.
Zdroj: TV Markíza,

Ide o vojaka, ktorý má za sebou elitný výcvik.

Belgicko prevrátil hore nohami jeden list. Bývalý vojak Jurgen Conings v ňom napísal, že ukradol zbrane z kasární a plánuje sériu útokov, pri ktorých je odhodlaný zomrieť. Cieľom majú byť štátni a verejní predstavitelia, zdravotnícke či politické úrady.

„Je zaradený v zozname extrémistov, ktorí sú monitorovaní protiteroristickým úradom. Všetko si dopredu naplánoval. Pre nás je preto potenciálnym teroristom. Je to nebezpečný človek,“ tvrdí Vincent Van Quickenborne, belgický minister spravodlivosti.

Posledné správy o jeho pohybe sú z pondelka. Odvtedy sa po ňom zľahla zem. Do vyšetrovania sú nasadené všetky zložky v krajine. A pomáhajú aj ďalšie európske štáty. Hľadajú ho stovky policajtov, armáda, vrtuľníky a po mestách jazdí ťažká technika.

„Z radarov zmizol v pondelok večer. Pred tým sa zdržiaval dve hodiny blízko potenciálneho cieľa. Zatiaľ máme len jeho auto, v ktorom sa ukrýval. Mal v ňom naložené raketomety a muníciu,“ vysvetľuje situáciu Wenke Roggen, belgický prokurátor.

Podľa najnovších správ sa extrémista zrejme ukrýva v lese. Bývalý ostreľovač má však elitný výcvik a je určite dobre schovaný. Nasadené zložky prečesávajú oblasť zhruba 12-tisíc hektárov. Prípad vzbudil medzinárodnú pozornosť. Ukázalo sa, že Jurgen Conings bol napriek napojeniu na extrémistov, v aktívnej službe a pripravoval belgických vojakov na zahraničné misie.

Aké zmeny sa preto plánujú v Belgicku, sa dozviete z reportáže Soni Židekovej.

BELGICKO/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Belgicko

Dôležité udalosti