Fotogaléria: Erupcia sopky Nyiragongo ohrozuje neďaleké mesto Goma

Congo Volcano525999.jpg

Láva zasiahla aj miestne letisko.

Aktívna sopka Nyiragongo v Konžskej demokratickej republike (KDR) vybuchla v sobotu, pričom jej láva ohrozila neďaleké mesto Goma. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Úrady bezprostredne nehlásili žiadne obete. Svedkovia uviedli, že láva zasiahla hlavnú cestu, ktorá spája Gomu a mesto Beni v provincii Severné Kivu. Podľa svedeckých výpovedí sa obyvatelia Gomy snažili v panike uniknúť pred týmto prírodným živlom.
Tlačová agentúra AFP hlási, že láva sa dostala aj k letisku nachádzajúcemu sa pri Gome.

„Situácia sa zhoršuje," uviedol predstaviteľ národného parku Virunga, kde sa daný stratovulkán nachádza. „Okrem toho, že láva tečie severovýchodným smerom (k hraniciam s Rwandou), dostáva sa aj do mesta, kde dosiahla letisko," dodal činiteľ, podľa ktorého sa láva zrejme dostane aj k brehom jazera Kivu.

Tisíce ľudí opustili Gomu ešte predtým, ako sopka začala chrliť k nočnej oblohe červený dym, úrady neskoro večer aktivovali evakuačný plán.

Sopka Nyiragongo naposledy vybuchla v januári 2002, pričom pripravila o život stovky ľudí a pokryla lávou takmer celú východnú časť Gomy vrátane polovice pristávacích dráh letiska.

Mesto Goma leží na južnom svahu predmetnej hory s výhľadom na jazero Kivu. Región, susediaci s Rwandou a Ugandou, má šesť sopiek s nadmorskou výškou vyše 3000 metrov. V regióne pôsobia humanitárne organizácie, ako aj mierová misia OSN.

Láva sa údajne už zastavila

Láva vytekajúca zo sopky Nyiragongo sa zastavila na predmestiach mesta Goma. Podľa úradov sa dostala aj k letisku, ktoré sa nachádza na predmestí Gomy na brehu jazera Kivu. Miestni obyvatelia podľa AFP uviedli, že prúd lávy sa zastavil na okraji letiska.

Aktívna sopka Nyiragongo vybuchla v sobotu po prvý raz za uplynulých takmer 20 rokov, pričom jej láva ohrozila neďaleké mesto Goma. V Gome v nedeľu ráno zaznamenali približne desiatku otrasov.

Úrady bezprostredne nehlásili žiadne obete, tisíce obyvateľov však mesto opustili. Ľudia sa podľa jedného z obyvateľov neskôr začali vracať do svojich domovov.


KONGO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Láva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.