Zahraničné

Mimoriadny stav v Libérii. Ebola je obrovskou hrozbou

V Libérii vyhlásili mimoriadny stav
Zdroj: SITA

Epidémia predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť tejto západoafrickej krajiny.

Libérijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová vyhlásila v stredu mimoriadny stav za účelom efektívneho boja proti epidémii eboly, ktorej rozsah podľa nej predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť tejto západoafrickej krajiny. Informovali o tom dnes agentúry Reuters a AP.

"Vláda a ľud Libérie požadujú zvláštne opatrenia pre samotné prežitie nášho štátu a ochranu životov našich ľudí. Týmto vyhlasujem mimoriadny stav na celom území Libérijskej republiky, ktorý začne platiť 6. augusta po dobu nasledujúcich 90 dní," uviedla Johnsonová-Sirleafová vo svojom oficiálnom vyhlásení v televízii.

Podľa prezidentky "nevedomosť a chudoba, ako aj zakorenené náboženské a kultúrne zvyky prispievajú k šíreniu tejto choroby," ktorá zatiaľ stále neustupuje. Výsledkom krízy môže byť aj dočasné zastavenie platnosti niektorých občianskych práv, domnieva sa Johnsonová-Sirleafová.

Pozorovatelia uvádzajú, že krízová situácia sa v Libérii zhoršuje i preto, že množstvo ľudí svojich infikovaných príbuzných zadržiava doma namiesto toho, aby ich dopravili do karanténnych zdravotníckych stredísk. Vírus eboly, ktorý sa šíri kontaktom s telesnými výlučkami postihnutého, len v samotnej Libérii zabil už najmenej 282 osôb.

MONROVIA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti