Pilotom Ryanairu hrozilo Bielorusko zostrelením. Núdzové pristátie nariadil prezident Lukašenko

Pilotom Ryanairu nariadili v Bielorusku pristáť
Pilotom Ryanairu nariadili v Bielorusku pristáť Zdroj: Profimedia

Správa o bombe na palube prišla údajne od Hamasu, tvrdí Minsk

Piloti Boeingu 737 spoločnosti Ryanair sa ocitli v beznádejnej situácii. Bielorusko ich prinútilo núdzovo pristáť v Minsku kvôli novinárovi a aktivistovi Ramanovi Pratasevičovi, ktorý sa nachádzal na palube lietadla. Ako uviedol predstaviteľ bieloruskej opozície Pavel Latuška, pilotom sa vyhrážali zostrelením. Okrem 26-ročného blogera zadržali aj jeho priateľku, 23-ročnú študentku a ruskú občianku Sofiu Sapegovú.

Nemecký Focus uviedol, že vzlet stíhačky k boeingu rozkázal bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Bieloruské letecké úrady však pondelok (24. 5.) oznámili, že lietadlo spoločnosti Raynair bolo nútené pristáť v nedeľu v Minsku po prijatí správy údajne od palestínskeho hnutia Hamas, že na palube je bomba. Informovala o tom agentúra AFP.

„My, vojaci Hamasu, žiadame, aby Izrael prestal ostreľovať pásmo Gazy. Žiadame Európsku úniu, aby prestala Izrael v tejto vojne podporovať... Do lietadla bola umiestnená bomba. Ak nesplníte naše požiadavky, bomba exploduje nad Vilniusom 23. mája," píše sa v emaile, ktorý pred novinármi prečítal šéf leteckého oddelenia bieloruského ministerstva dopravy a komunikácie Arciom Sikorski.

  According to our information, the Belarusian side, through air traffic controllers, threatened to shoot down the plane if it did not make an emergency landing in Minsk. https://t.co/Ru0QXyBPA8

Spoločnosť Ryanair na margo nedeľného incidentu uviedla, že centrum riadenia letovej prevádzky v Bielorusku ju informovalo o potenciálnej hrozbe na palube jedného z jej lietadiel, ktorému bol následne nariadený odklon do Minska. Podľa bieloruského ministerstva obrany bola ako sprievod lietadla vyslaná stíhačka MiG-29.

Rezort diplomacie si predvolal bieloruského chargé d'affaires

Počas prehliadky lietadla sa na palube nenašiel žiadny podozrivý predmet. Zadržali ale najmenej dve osoby. Pratasevič a jeho priateľka boli zadržaní, ostatní cestujúci prešli bezpečnostnou kontrolou a po siedmich hodinách mohli pokračovať v lete do cieľovej destinácie - mesta Vilnius.

Ramana Prataseviča (26) spolu so Sciapanom Pucilom (22), druhým zakladateľom komunikačného kanálu Nexta Live fungujúcim na sociálnej sieti Telegram, zaradili vlani v novembri bieloruské úrady na zoznam osôb podozrivých z teroristickej činnosti.

Zdroj: Profimedia

Novinár spanikáril

Jedna z cestujúcich letu do Vilniusu uviedla, že Pratasevič spanikáril, keď sa let odklonil. „Prepadol panike a povedal, že lietadlo odkláňajú kvôli nemu. Iba sa otočil a povedal, že mu hrozí trest smrti," uviedla.

Následne sa upokojil a akceptoval to. Otvoril priestor pre batožinu a svojej partnerke podal počítač a mobilný telefón. To mu ale nepomohlo, nakoľko v Bielorusku zadržali aj ju. Študentka letela do Vilniusu, aby obhájila svoju záverečnú prácu.

Bielorusko sa bráni

Bieloruská tlačová agentúra Belta uviedla, že lietadlo vyslalo núdzový signál, že na palube vypukla mimoriadna situácia. Úrady sa rozhodli, aby boeing pristál v Minsku. Tam ho už čakala zásahová jednotka aj záchranné zložky.

Všetci pasažieri museli následne vystúpiť. Podrobili sa bezpečnostnej kontrole. Polícia so psami kontrolovala aj batožinu, ako keby hľadali bombu.

Šéfka Európskej komisie hovorí o únose

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že tí, ktorí sú zodpovední za únos lietadla Ryanairu, musia byť potrestaní sankciami a Pratasevič musí byť okamžite prepustený.

Medzinárodná asociácia leteckých dopravcov IATA odsúdila akékoľvek obmedzovanie civilného prevozu a požadovanie pristátí dopravných lietadiel. Podobne sa vyjadrila aj organizácia pre civilné letectvo ICAO.

Rovnakou linkou pred týždňom cestovala aj bieloruská opozičná líderka Sviatlana Heorhijevna Cichanovská.

Brusel zvažuje "odrezanie" Bieloruska od leteckej premávky spojenej s EÚ

Európska únia a NATO požadujú medzinárodné vyšetrovanie núteného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair, potvrdil to šéf európskej diplomacie Josep Borrell, len niekoľko hodín pred začatím mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli.

Borrell vyhlásil, že bieloruské úrady svojím donucovacím činom ohrozili bezpečnosť cestujúcich a posádky. „Musí prebehnúť medzinárodné vyšetrovanie tohto incidentu, aby sa preverilo, či sa porušili pravidlá medzinárodnej leteckej prevádzky," uviedol Borrell.

Naznačil, že pracovná agenda summitu bude ovplyvnená vývojom tejto situácie, keď premiéri a prezidenti budú počas pondelkovej pracovnej večere diskutovať o možných represívnych opatreniach proti Minsku. „Európska únia zváži dôsledky tohto konania vrátane opatrení proti zodpovedným osobám," odkázal Borrell.

EÚ doteraz uvalila tri série sankčných opatrení proti Bielorusku v reakcii na represívne udalosti, ktoré v tejto krajine nasledovali po vlaňajších zmanipulovaných prezidentských voľbách. Únia pripravuje štvrté kolo sankcií, čo pred dvoma týždňami (10. mája) naznačili aj ministri zahraničných vecí EÚ na svojom stretnutí v Bruseli. Nedeľňajší incident však môže sprísniť povahu týchto sankcií – nemenovaný diplomat EÚ pre Reuters totiž uviedol, že nové reštrikcie môžu mať podobu pozastavenia letov všetkých leteckých spoločností EÚ nad Bieloruskom, zákaz pristávania bieloruských lietadiel na letiskách v EÚ alebo pozastavenie všetkých tranzitov z Bieloruska do krajín EÚ vrátane pozemných transferov z bieloruských letísk.

Riaditeľ Ryanairu považuje zadržanie novinára za štátom organizovaný únos

Výkonný riaditeľ leteckej spoločnosti Ryanair Michael O'Leary považuje incident s vynúteným pristátím lietadla za „pirátstvo" podporované štátom. Vyslovil tiež podozrenie, že pri zadržaní bieloruského novinára boli zrejme aj agenti bieloruskej tajnej služby.

Argumentoval tým, že v Minsku vystúpilo z lietadla "päť alebo šesť ľudí", ktorými podľa jeho názoru mohli byť príslušníci bieloruských tajných služieb.

„Zdá sa, že zámerom úradov bolo dostať novinára a jeho spoločníčku," uviedol pre írsku rozhlasovú stanicu Newstalk výkonný riaditeľ spoločnosti Ryanair Michael O'Leary.

Celý incident O'Leary hodnotí ako „v podstate únos človeka režimom, v ktorom vládne diktátor". "Išlo o štátom organizovaný únos, o pirátstvo podporované štátom," povedal O'Leary.

MINSK/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Boeing

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.