Pád lanovky v Taliansku prežil iba 5-ročný chlapček. Zahynul jeho brat, rodičia aj starí rodičia

Mladá rodina zahynula pri páde lanovky v Taliansku
Mladá rodina zahynula pri páde lanovky v Taliansku Zdroj: Lorenzo Tosa/Facebook

Medzi obeťami sú aj manželia, ktorí oslavovali 40. výročie manželstva alebo mladí snúbenci.

Nedeľný výlet na vrch talianskej hory Mottarone, odkiaľ je výhľad na jazero Lago Maggiore, sa skončil obrovskou tragédiou. Lanovka sa zrútila a skĺzla dolu svahom. Nešťastie si vyžiadalo 14 mŕtvych vrátane detí.

Lanovka spadla z výšky približne 20 metrov. Bola už pred posledným stĺpom, asi 100 metrov od vrcholu. Na mieste zomrelo 13 ľudí vrátane iba 2-ročného dieťaťa. Dve ďalšie deti (obe päťročné) previezli vo vážnom stave do nemocnice. Lekárom sa podarilo zachrániť len jedného chlapca, ktorému v lanovke zahynul súrodenec, obaja rodičia aj starí rodičia pochádzajú z Izraela.

Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa, vyšetrovatelia skúmajú zničenú kabínku a zaistili aj technickú i údržbovú dokumentáciu. Starostka mestečka Stresa Marcella Severinová uviedla, že zrejme sa pretrhlo nosné lano a kabínka padala, až kým nenarazila na stĺp a potom sa zrútila na zem. Potom sa dva-trikrát prevrátila a vrazila do stromov.

V lanovke sa nachádzalo päť rodín. Tri z nich žili v Lombardsku, jedna v regióne Emilia-Romagna a posledná v Kalábrii, píše BBC.

Päť obetí malo izraelské občianstvo, čo potvrdilo aj izraelské ministerstvo zahraničných vecí. Manželia Amit Biran (†30) a Tal Peleg-Biranová (†26) podľahli zraneniam aj s mladším synom Tomom (†2). Ich starší syn Eitan je vo vážnom stave v nemocnici v Turíne. Utrpel zranenie hlavy aj spodných končatín. Na mieste zomreli aj starí rodičia chlapca Barbara Cohen Koniskyová (†70) a Yitzhak Cohen (†82), ktorý prišli na návštevu z Tel Avivu.

Ďalšie obete nešťastia

Výlet sa stal osudným aj snúbencom Alessandrovi Merlovi (†29) a Silvii Malnatiovej (†27). Podľa Daily Mail boli zasnúbení 10 rokov a čoskoro sa mali brať.

Zraneniam podľahli aj manželia Angelo Vito Gasparro a Roberta Pistolatová, ktorí v ten deň oslavovali 40. výročie svadby.

Le vittime del disastro della Funivia a Stresa sono: - Biran Amit, nato in Israele il 2 febbraio 1991 e residente a...

Uverejnil používateľ Salvo Sottile Nedeľa 23. mája 2021

V kabínke zahynula aj ďalšia rodina. Vittorio Zorloni (†54) bol na výlete so snúbenicou Elisabettou (†38) a ich spoločným synom.

Medzi obeťami je aj 27-ročná študentka a jej iránsky priateľ Mohammadreza Shahaisavandi (†23). Spoločne trávili romantický víkend v horách.

Taliansky premiér Mario Draghi vyjadril sústrasť smútiacim pozostalým.

Lanovka vedúca na 1491 metrov vysokú horu Mottarone prešla rekonštrukciou v rokoch 2014 - 2016 a znova ju otvorili len nedávno. Lanovky v Taliansku po uzavretí v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu opätovne uviedli do prevádzky len túto sobotu.

V rámci Talianska ide zrejme o najhoršiu katastrofu s kabínou lanovky od roku 1998, keď nízko letiace americké vojenské lietadlo preseklo lano lyžiarskej lanovky v turistickom stredisku Cavalese v horskom masíve Dolomity a zahynulo 20 ľudí.


RÍM/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti