Zadržaný bieloruský novinár prehovoril: V televízii sa „priznal“, priatelia hovoria o mučení

Raman Pratasevič v štátnej televízii
Raman Pratasevič v štátnej televízii Zdroj: CNN/Belarus TV

Raman Pratasevič je podľa jeho rodiny v zlom zdravotnom stave.

Disidentský bieloruský novinár Raman Pratasevič (26), ktorého v nedeľu (23.5.) zadržali na letisku v Minsku, prehovoril v štátnej televízii. „Priznal" sa k organizovaniu masových protestov a tvrdí, že je v poriadku. Jeho priatelia, rodina aj spojenci sú presvedčení, že bol mučený a toto vyhlásenie podstúpil pod tvrdým nátlakom.

Pratasevičovi hrozí v Bielorusku 15 rokov väzenia až trest smrti. Kvôli nemu prinútili v Bielorusku núdzovo pristáť civilné lietadlo leteckej spoločnosti Ryanair, ktoré malo namierené do Vilniusu.

Jeho rodina uviedla, že Raman je v zlom zdravotnom stave, má problémy so srdcom a je v nemocnici. Krátko na to v pondelok večer uverejnila štátna televízia video s novinárom, kde popiera tieto tvrdenia a priznáva sa k organizovaniu masových protestov.

 

Zdroj: Profimedia

Advokátkou Prataseviča je právnička z prípadu bieloruského aktivistu Bandarenku

Advokátkou zadržaného bieloruského novinára Ramana Prataseviča je právnička Inesa Alenská, ktorá nedávno na súdoch zastupovala aj rodinu aktivistu Ramana Bandarenku. Ako informoval spravodajský portál belaruspartisan.by, Alenská sa ešte s Pratasevičom nestretla a preto nevie, aký je jeho zdravotný stav.

Bandarenka vlani v novembri podľahol ťažkým zraneniam, keď ho na dvore jeho bytového domu v Minsku napadli neznámi maskovaní muži. Podľa nezávislého webu TUT.by a názorov niektorých opozičných predstaviteľov zrejme išlo o spolupracovníkov režimu

Európske inštitúcie a lídri EÚ sa zhodli na sankciách pre Bielorusko

Lídri EÚ v pondelok vyzvali Bielorusko na prepustenie opozičného aktivistu a novinára Prataseviča a jeho partnerky a zhodli sa na potrebe nových sankcií proti vláde bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Šéfovia vlád a štátov EÚ počas pracovnej večere v rámci prvej časti dvojdňového summitu vyzvali na cielené sankcie proti jednotlivcom aj proti organizáciám a hospodárskym subjektom, ktoré mali nejaký podiel na odklonení lietadla na trase Atény - Vilnius a na zadržaní mladého novinára a jeho spoločníčky.

Air France pozastavuje lety v bieloruskom vzdušnom priestore

Francúzska letecká spoločnosť Air France v utorok v súlade s odporúčaním Európskej únie oznámila, že pozastavuje všetky lety v bieloruskom vzdušnom priestore.

Air France vo vyhlásení uviedla, že vzala na vedomie závery pondelňajšieho mimoriadneho zasadnutia Európskej rady a pozastavila až do odvolania lety v bieloruskom vzdušnom priestore. Letové plány lietadiel, ktoré sú už na ceste, budú pozmenené, dodala spoločnosť.

Bieloruskému vzdušnému priestoru sa takisto začne vyhýbať spoločnosť Finnair, ako uviedla v utorok ráno na Twitteri. Spoločnosť Singapore Airlines rovnako plánuje presmerovať lety pôvodne smerujúce cez Bielorusko.

Podobné vyhlásenia priniesli ešte v pondelok i škandinávske aerolínie SAS, nemecká Lufthansa a regionálna letecká spoločnosť Air Baltic so sídlom v Lotyšsku. Zastavenie priameho leteckého spojenia s Bieloruskom nariadil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Británia vydala tamojším spoločnostiam odporúčanie vyhýbať sa bieloruskému vzdušnému priestoru.

Z únosu lietadla obvinili lídri Západu bieloruských predstaviteľov, zatiaľ čo Minsk tento krok zdôvodnil obavami o bezpečnosť po údajnom nahlásení bomby na palube.

MINSK/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Raman Pratasevič

Dôležité udalosti