Lukašenko sa bráni: Takýto odkaz poslal všetkým neprajníkom Bieloruska

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko Zdroj: TASR/AP

Od Západu bude žiadať úhradu nákladov za vyšetrovanie kauzy Ryanair.

Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu vyhlásil, že neprajníci Bieloruskej republiky doma i zo zahraničia prešli po kauze s vynúteným odklonením lietadla spoločnosti Ryanair, ku ktorej došlo v nedeľu 23. mája, cez „mnoho červených čiar". Informovala o tom agentúra BelTa.

Na palube tohto lietadla sa nachádzal kritik Lukašenkovho režimu a novinár Raman Pratasevič, ktorý bol po vynútenom pristátí lietadla v Minsku zadržaný a je vo vyšetrovacej väzbe. Kauza vyvolala na medzinárodnej scéne veľké pobúrenie.

Lukašenko v stredu vo svojom vystúpení pred poslancami parlamentu, členmi ústavnej komisie a zástupcami vládnych orgánov vyhlásil, že správa o tom, že v lietadle spoločnosti Ryanair je nastražená bomba, prišla zo Švajčiarska. Uviedol tiež, že na palube tohto lietadla „bol terorista" a že „o tom vedeli aj mimo Bieloruska".

Zdôraznil, že konal úplne legálne a šlo mu o ochranu ľudí. Zopakoval aj svoje predchádzajúce tvrdenia, že posádka lietadla sa po varovaní o bombe sama rozhodla pristáť v Minsku. Piloti sa podľa Lukašenka poradili „s vlastníkmi lietadla" a letiskom vo Vilniuse, rozhodli sa však pristáť v Minsku.

Lukašenko podľa svojich slov súhlasí s tým, že manéver s obratom lietadla do Minska, keď bolo 70 kilometrov od Vilniusu, sa zdá byť nelogický, podľa agentúry Interfax si však v prejave položil otázku, „prečo (toto) lietadlo neprijali iné letiská".

Zdroj: TASR/AP

Poprel tiež podozrenie, že pilotov dopravného lietadla prinútili zosadnúť bieloruské stíhačky MiG-29. Tieto tvrdenia označil za absolútnu lož. Uviedol pritom, že úlohou bojového lietadla bolo zabezpečiť komunikáciu a naviesť civilné lietadlo na pristátie v prípade kritickej situácie.

Lukašenko komentoval aj informácie, že okrem zadržaného Prataseviča a jeho priateľky Sofie Sapegovej do Vilniusu neleteli všetci cestujúci: vyhlásil, že spomedzi ľudí na palube lietadla do Vilniusu nepokračovali traja, pričom médiá z nich urobili zamestnancov KGB.

Vyhlásil tiež, že posádka lietadla írskeho prepravcu niekoľko hodín s niekým telefonovala a nechcela odletieť z minského letiska. Tvrdenia, že posádku a cestujúcich na letisku (v Minsku) zadržiavali ozbrojené osoby, označil Lukašenko za „ďalší nezmysel".

Zdôraznil aj to, že lietadlo v Minsku ešte ani poriadne nepristálo, a už sa objavili ako cez kopirák napísané obvinenia od Západu a zákazy letov.

Interfax pripomenul, že riaditeľ odboru letectva bieloruského ministerstva dopravy Arciom Sikorskij v pondelok informoval, že varovanie o nastraženej bombe na palube lietadla spoločnosti Ryanair letiaceho z Atén do Vilniusu bol zaslaný na e-mail minského letiska zo schránky na serveri protonmail.

Zverejnili video priateľky bieloruského novinára. Rodiny nevedia, kde ich držia a boja sa o ich život

List bol v anglickom jazyku, jeho autori sa označili za príslušníkov radikálneho palestínskeho hnutia Hamas a vysvetlili, že ak Izrael neprestane útočiť v pásme Gazy, vyhodia do vzduchu lietadlo. Hnutie Hamas následne deklarovalo, že s týmto incidentom nemá nič spoločné.

Lukašenko vo svojom prejave vyhlásil, že neprajníci Bieloruska zmenili taktiku a prešli od organizovania nepokojov do fázy (jej) dusenia, pričom zašli za hranice zdravého rozumu a ľudskej morálky.

Domnieva sa, že proti Bielorusku sa nevedie len informačná vojna, ale hybridná, moderná vojna a je potrebné vyvinúť úsilie, aby sa zo studenej nezmenila na horúcu. Upozornil pritom, že jeho oponenti hľadajú nové zraniteľné miesta a skúšajú voči Bielorusku nové metódy.

Lukašenko varoval, že Bielorusko nie je konečným cieľom týchto neprajníkov, ale iba skúšobňou praktických metód pred výpadom na východ. Sľúbil, že spomínaných „neprajníkov" čoskoro odhalí a zverejní všetko, čo narozprávali aj tí, čo ušli (do exilu), aj nedávno zadržaní.

Prijaté a prijímané tvrdé opatrenia voči opozícii Lukašenko označil za odôvodnené, pričom vyhlásil, že bieloruský štát takto už v zárodku potlačil vlnu neonacizmu. „Naše kroky sa mohli zdať prehnané tým, ktorí odobrujú tieto zverstvá. Táto stratégia je však pre krajinu životne dôležitá," dodal Lukašenko.

Zdroj: TASR/AP

Lukašenko bude od Západu žiadať úhradu nákladov za vyšetrovanie kauzy Ryanair

Bielorusko bude žiadať, aby západné krajiny uhradili náklady, ktoré Minsku vznikli počas incidentu s lietadlom spoločnosti Ryanair. Uviedol to v stredu Lukašenko, ktorý odporučil Západu, že keď pripravuje ďalší balík sankcií, aby nezabudol kompenzovať náklady, ktoré bieloruskej strane vzniknú počas vyšetrovania incidentu. Pripomenul, že existujú medzinárodné pravidlá a naše zákony. „Musíte za to platiť," uviedol Lukašenko v stredu v prejave prednesenom na pôde parlamentu.

Bieloruský minister zahraničných Uladzimir Makej zasa podľa agentúry Interfax vyzval západné krajiny, aby sa spamätali a začali s Minskom rokovať. Vyjadril totiž presvedčenie, že ďalšia eskalácia nepovedie k ničomu dobrému. „Problémy by sa mali riešiť za rokovacím stolom - toto je naša zásadná pozícia," citovala ho agentúra BelTA.

Avizoval tiež, že Bielorusko bude adekvátne reagovať na všetky sankcie a reštriktívne metódy.

Bieloruský premiér Raman Halovčenka zasa v stredu upozornil, že ak Západ sprísni sankcie proti Bielorusku, Minsk na to bude reagovať. Upozornil, že tieto opatrenia budú veľmi bolestivé pre krajiny, ktoré zaujali (k Bielorusku) otvorene nepriateľské stanovisko: od embarga na dovoz tovaru až po obmedzenia tranzitu.

MINSK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Alexander Lukašenko

Dôležité udalosti