Európska únia spúšťa novú inštitúciu. Svoju činnosť začne už čoskoro

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock/artjazz

Prečítajte si, čo bude jeho hlavnou úlohou.

Od 1. júna oficiálne začína svoju činnosť Úrad európskej prokuratúry (EPPO), ktorého hlavnou úlohou bude vyšetrovanie trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ, informoval o tom bývalý prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Juraj Novocký, ktorý bol vlani vymenovaný do funkcie európskeho prokurátora ako zástupcu SR.

„Hlavným dôvodom na vznik EPPO je skutočnosť, že ochrane finančných záujmov Európskej únie sa v členských štátoch až doteraz nevenovala náležitá pozornosť a jej úroveň je v jednotlivých štátoch značne rozdielna. Napriek tomu, že podvody každoročne dosahujú niekoľko stoviek miliónov eur, miera postihu páchateľov týchto činov je pomerne nízka," priblížil Novocký.

Úlohou úradu bude zvýšiť mieru postihovania trestných činov priamo či nepriamo postihujúcich finančné záujmy EÚ vo všetkých štátoch na relatívne rovnakú úroveň. „Taktiež zjednotiť niekedy rozdielnu prax orgánov činných v trestnom konaní a súdov pri výkone ich právomoci v tejto oblasti. Súčasne je dôležitým cieľom aj zvýšenie miery návratu protiprávne použitých finančných prostriedkov," vysvetlil.

EPPO bude viesť cezhraničné vyšetrovania podvodov týkajúcich sa finančných prostriedkov Európskej únie nad 10 000 eur alebo cezhraničných podvodov v oblasti DPH, ak spôsobená škoda presiahla desať miliónov eur. Spolupracovať bude s vnútroštátnymi orgánmi presadzovania práva a s ďalšími orgánmi, napríklad s Eurojustom či európskym policajným úradom Europol.

Sídlom EPPO je Luxemburg, kde už teraz pôsobí 22 európskych prokurátorov za jednotlivé zapojené štáty. Na čele EPPO je hlavná európska prokurátorka Laura Codrua Kövesiová, v zastúpení Andreasa Rittera z Nemecka a Danila Ceccarelliho z Talianska. V SR bude pôsobiť spolu päť tzv. delegovaných prokurátorov, ktorí budú priamo vykonávať vyšetrovanie alebo dohľad nad vyšetrovaním vo veciach patriacich do pôsobnosti EPPO.

„Za Slovenskú republiku tak funkciu európskeho delegovaného prokurátora budú vykonávať Renáta Ontkovičová, Katarína Peružeková, Marek Sivák, Milan Cisárik a Peter Krajčovič. Všetci budú naďalej fyzicky pôsobiť v priestoroch ÚŠP v Pezinku," dodal Novocký.

Novocký bol v minulosti prokurátorom ÚŠP v takých kauzách, ako napríklad vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, bratislavskej zločineckej skupiny piťovcov, exsiskára Ľuboša Kosíka či stávkovacej mafie z Dunajskej Stredy a iných.

LUXEMBURG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prokuratúra

Dôležité udalosti