Legendárny príbeh muža, ktorý prežil popravu zastrelením. Ako zázrakom ho nezabila ani rana z milosti

Wenceslao Moguel vo vysielaní slávnej rozhlasovej šou.
Zdroj: YouTube/Ripley 's Believe It or Not!

Hoci Moguel utrpel veľmi ťažké zranenia, vrátane ťažkej deformácie tvárovej časti lebky, podarilo sa mu vrátiť do normálneho života.

Je to príbeh, starý viac než 100 rokov, no stále neprestáva udivovať. Mladý Mexičan prežil takmer nemožné, keď ako zázrakom unikol istej smrti. Wenseslao Moguel bol zatknutý 18. marca 1915 pre podozrenie z podieľania sa na mexickej revolúcii, kedy sa tamojší roľníci, ktorí bolo hlavnou revolučnou silou, vzbúrili proti režimu despotického prezidenta Porfiria Díaza.

Dvadsaťpäaťročný muž bol po zadržaní bez procesu odsúdený na smrť a popravčia čata do Mexičanovho tela vystrelila osem až deväť nábojov. Následne mu jeden z vojakov zasadil takzvanú „Coup de grâce“, teda ranu z milosti zblízka do hlavy, aby sa tým poistila smrť odsúdenca. Veliteľ popravčej čaty usúdil, že „práca“ je dokonaná a telo odsúdenca nechali ležať v prachu. Znie to neuveriteľne, no Moguel aj napriek tomu prežil.

Ako presne sa mu podarilo smrti uniknúť, nie je celkom jasné. Jedna verzia príbehu hovorí o tom, že ťažko ranený Mexičan sa odplazil do kostola ležiaceho tri bloky od miesta popravy, kde ho neskôr našiel muž, ktorý ho vzal k sebe domov a pomohol mu s rekonvalescenciou.

Viac uveriteľná sa ale zdá byť verzia dobových novín, ktoré o zázračnom prežití napísali, že „Moguela našli ležať v bezvedomí medzi mŕtvymi telami svojich druhov. Dostalo sa mu zdravotnej starostlivosti a zo zranenia sa mu podarilo zotaviť“.

Nech už bola pravda akákoľvek, potom, čo sa jeho príbeh začal šíriť medzi ľuďmi, Moguel získal prezývku „El Fusilado“, čo možno voľne preložiť ako „popravený“. Prípad sa dostal do širšieho povedomia 16. júla 1937, keď sa objavil v slávnej americkej rádiovej šou Ripley 's Believe It or Not!, ktorá sa vysiela dodnes.


Hoci Moguel utrpel veľmi ťažké zranenia, vrátane ťažkej deformácie tvárovej časti lebky, podarilo sa mu vrátiť do normálneho života a  zomrel až v roku 1976 vo veku 85 rokov, teda 60 rokov po svojej neúspešnej poprave.

Slávny príbeh zaujal aj britskú skupinu Chumbawamba, ktorá o ňom zložila pieseň.


MEXIKO/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poprava

Dôležité udalosti