Zahraničné

Udrie Rusko na Ukrajinu? Dôvody, prečo Putin možno neodolá

Rusko vs Ukrajina
Zdroj: shuterstock.com

Už niekoľko dní sa "pretriasa", koľko ruských vojakov sa zhromaždilo pri ukrajinských hraniciach.

Udrie Rusko, ktoré má jednu z najsilnejších armád sveta na Ukrajinu, kde by sa centrálna vláda sotva mohla ubrániť vpádu cudzích vojsk?

Niektorí analytici tvrdia, že prezident Vladimír Putin môže mať niekoľko dôvodov, prečo by útok nariadil. A to aj napriek hospodárskej nevýhodnosti rozhodnutia - po Kryme by Moskva získala ďalšie chudobné oblasti.

Jan Macháček na ihned.cz napísal, že Putinovi môže stačiť pocit vlastnej veľkosti: "... zaostalý východ Ukrajiny by predstavoval pre Moskvu neúnosnú a vlastne nechcenú ekonomickú záťaž. (...) Proti tomu stojí obraz spasiteľa Putina, ktorý víťazí a nepripustí prehru. Čo prevládne?"  Macháček taktiež tvrdí, že na strane separatistov bojuje asi 15-tisíc ozbrojencov.

Motívom na ruskú inváziu údajne môže byť aj práve neúspech separatistov, ktorí postupne strácajú územia a zrejme sa tým rúca možnosť, že by sa Ukrajina ocitla v dlhotrvajúcom spore vyhovujúcom Kremľu. Ak by separatisti prehrali, mohli by podľa inej analýzy Putinoví kritici prezidentovi vyčítať, že pomáhal málo. Na strane druhej, jeden prieskum ukázal, že dve tretiny Rusov sú proti útoku na Ukrajinu.

Zdroj: SITABRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti