Zahraničné

Na kyjevskom Majdane to zase začína vrieť

Nepokoje na Majdane.
Zdroj: SITA

Obyvatelia tamojšieho stanového tábora na protest podpálili kopy pneumatík. Nad centrom mesta sa vytvoril oblak dymu.

Na kyjevskom Námestí nezávislosti, známom ako Majdan, došlo dnes znova k potýčkam po tom, ako sa mestskí pracovníci pokúsili odpratať z námestia barikády a stany. Obyvatelia tamojšieho stanového tábora na protest podpálili kopy pneumatík. Nad centrom mesta sa vytvoril oblak dymu.

Na námestie sa presunuli ozbrojení príslušníci poriadkovej polície, keď protestujúci - niektorí v uniformách a s maskami a palicami - hádzali fľaše a dlažobné kocky na mestských zamestnancov. Tí sa napokon z námestia spolu s policajtmi stiahli, uviedla agentúra Reuters. Podľa úradov viacerí mestskí zamestnanci utrpeli zranenia, doplnila agentúra DPA.

Na Majdane prebiehali masové protivládne protesty, ktoré viedli vo februári k zosadeniu prezidenta Viktora Janukovyča. Nová proeurópska vláda vníma pretrvávajúci protest na námestí ako zbytočný, stovky tamojších demonštrantov však naďalej žiadajú predčasné voľby a spustenie reforiem.


Vedenie Kyjeva opakovane zdôrazňuje, že si želá návrat k normálu v metropole a obnovenie dopravy popri Námestí nezávislosti.

Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Zorian Škiriak v stredu vyhlásil, že Majdan sa stal reálnou hrozbou pre miestnych občanov aj návštevníkov. Podľa jeho slov "je dnes miestom, kde našli útočisko druhotriedni politici, zločinci, protispoločenské živly, alkoholici a narkomani".

Podobne sa dnes podľa agentúry Reuters vyjadrovali miestni obyvatelia. "Je to správne (demontovať stany). Bol som tu od začiatku Majdanu a myslím si, že už je správne rozobrať, čo tu je. Neostali tu prakticky žiadni normálni ľudia," povedal 43-ročný obchodník Jurij Kovaľčuk.

"Je to ako vidieť znova všetko, čo sa dialo v zime: horia pneumatiky, je tu polícia i ľudia s palicami," povedal 37-ročný Kyjevčan Vitalij Ľach o dnešnej situácii. "Nie je to správne, najmä preto, že väčšina slušných ľudí odišla bojovať vo vojne (proti separatistom na východe Ukrajiny). Civilizované krajiny sa takto nesprávajú," dodal.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti