Stredná Európa je v strehu. Česko totiž hlási narastajúci počet prípadov indickej mutácie

ind mut dude_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Naznačujú to vyššie denné prírastky prípadov v porovnaní so zvyškom republiky.

Stredná Európa je v strehu. Obáva sa vpádu indického variantu koronavírusu. Najnovšie spozorneli v Česku.

Myslia si, že táto mutácia sa zrejme šíri v niektorých mestách. Naznačujú to vyššie denné prírastky prípadov v porovnaní so zvyškom republiky.

Indický variant sa pravdepodobne šíri v okrese Česká Lípa a v mestách Šumperk a Český Krumlov.

Zdravotnícke úrady to však budú vedieť potvrdiť až o niekoľko dní. Isté zatiaľ je, že v spomenutých mestách pribudlo za posledný týždeň 100 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov, zatiaľ čo celočeský priemer je 37 prípadov. Prvých infikovaných hlásia aj z Maďarska.

Najnovší variant znepokojuje aj Veľkú Britániu, a to aj napriek tomu, že krajina má aspoň jednou dávkou zaočkovaných takmer 60 percent obyvateľov a nedávne výskumy ukázali, že vakcíny proti variantu fungujú. Podľa britských odborníkov indický variant tvorí trištvrte všetkých nových prípadov.

V kolíske mutácie, v Indii, už niekoľko dní klesá počet prípadov. Situácia však zostáva bezútešná. Najnovšie majú problém s očkovaním, ktoré znemožnil ničivý cyklón.

Európske krajiny sú opatrné. Viaceré zakázali vstup cestujúcim z Indie a po novom aj zo zasiahnutej Veľkej Británie. V čiernej, najhoršej skupine, ju má aj Slovensko.

Viac v reportáži Barbary Dudekovej.


PRAHA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti