Chorvátsko spúšťa dovolenkovú sezónu. Aké nariadenia tam platia a čo potrebujete pre vstup?

Chorvátsko.
Zdroj: TASR/AP

Na príjazd prvých turistov sa tamojšia vláda pripravuje už niekoľko mesiacov.

Ulice chorvátskeho Splitu sa tento rok prvýkrát zapĺňajú väčším počtom turistov. Vláda zároveň začala od piatku (28. 5.) uvoľňovať niektoré protiepidemické opatrenia a život v druhom najväčšom meste krajiny sa tak pomaly začína vracať do normálu. Píšu Novinky.

V reštauráciách a baroch môžu ľudia sedieť aj vo vnútri, vonku nie je nosenie rúšok povinné. Zakryté ústa a nos musia ľudia mať iba v uzavretých priestoroch a tam, kde je vzdialenosť medzi osobami menšia ako 1,5 metra. Nosenie respirátora povinné nie je.

Ľudia tiež môžu navštíviť reštaurácie, bary a ďalšie podniky s výnimkou nočných klubov. Prístupné sú už aj ich vnútorné priestory. Zatvárať však musia už o jedenástej hodine večer. Odvtedy totiž platí zákaz predaja alkoholu až do rána.

V prevádzke sú tiež všetky hotely, obchody, kiná, divadlá, národné parky, galérie či múzeá a ďalšie miesta.

Na príjazd prvých turistov sa tamojšia vláda pripravuje už niekoľko mesiacov. „Začali sme s vakcináciou pracovníkov v turizme, aktuálne ich už takmer 50 percent dostalo prvú dávku,“ hovorí Monika Udovičičová z chorvátskeho ministerstva turistiky a športu.

Okrem protiepidemických vládnych nariadení krajina zaviedla aj špeciálne hygienické protokoly, ktoré môžu podniky dodržovať dobrovoľne a za ktoré obdržia štítok Safe stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvátsku).

„Pripravili sme 25 rôznych kategórií protokolov pre hotely, kempy, múzeá, národné parky a ďalšie. Sú prísnejšie ako povinné opatrenia, a pokiaľ ich zariadenie splní, obdrží štítok, vďaka ktorému turisti vedia, že sa tam naozaj môžu cítiť bezpečne,“ dodala Udovičičová s tým, že štítok zatiaľ dostalo zhruba 15-tisíc objektov.

Treba si však dať na pozor na dodržanie protiepidemických opatrení ako nosenie rúška. V opačnom prípade si koledujete o pokutu 500 kún, (v prepočte 67 eur).

Podmienky pre vstup

Pri vstupe do Chorvátska zo Slovenska je potrebné v prvom rade vyplniť formulár Enter Croatia, určený na urýchlenie vybavenia turistov/prechodu cez hranice.

V prípade, ak tak neurobíte vopred, musíte rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska. Formulár je k dispozícii aj v slovenskom jazyku.

Pri vstupe do krajiny je potrebné okrem platného cestovného dokladu alebo občianskeho preukazu predložiť negatívny PCR test alebo antigénny test nie starší ako 48 hodín.

Ďalšou z možností je preukázať sa potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 (do 180 dní) alebo potvrdením o dvoch dávkach očkovania, prípadne aj kombináciou o potvrdení prekonania covidu a súčasne aspoň jednou dávkou vakcíny.

Stále však môžete nastúpiť aj na povinnú desaťdňovú karanténu. Tú možno prerušiť/ukončiť PCR alebo antigénnym testovaním v Chorvátsku a zaslaním scanu testu na e-mailovú adresu, ktorú obdržíte pri vstupe do krajiny.

Odporúča sa však mať Certifikát o vakcinácii v Slovenskej republike proti COVID-19, ako ajlekárske potvrdenie o očkovaní, v tlačenej podobe vyhotovené v anglickom alebo chorvátskom jazyku. Podrobnejšie informácie nájdete TU.

SPLIT/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti