Mapa útokov žralokov: Nájdete tam aj obľúbenú európsku destináciu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock / Rajat Kreation

Najviac prípadov zaznamenali v roku 2020 v USA.

Útoky žralokov na ľudí sú zriedkavé, ale nie výnimočné. Nedávna štúdia uvádza, že za minulý rok zaznamenali najviac takýchto prípadov práve v Spojených štátoch amerických. Prekvapivo USA predbehli Austráliu a Južnú Afriku, kde sa mali turisti doteraz najviac na pozore.

Ak sa chystáte na vytúženú dovolenku pri mori, pozrite si najskôr mapu, ktorá znázorňuje miesta, kde žraloky útočili v roku 2020 najviac. Európa nie je výnimkou, uvádza The Sun.

V štúdii sa uvádza, že v USA minulý rok nahlásili 46 útokov žraloka na človeka. Na druhom mieste rebríčka je Austrália s 30 útokmi a po nej nasledujú Bahamy iba so štyrmi zaznamenanými prípadmi.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Štatisticky je na tom ale Austrália horšie, pretože až 30 percent z týchto útokov bolo smrteľných. V USA to bolo 6,5 percenta. Zo záznamov tiež vyplýva, že 90 percent útokov bolo nevyprovokovaných a stali sa v popoludňajších hodinách. Najrizikovejším dňom je nedeľa.

Najviac útokov sa pripisuje najnebezpečnejšiemu žralokovi modrému, ktorého mnohí prezývajú veľký biely žralok. Prekvapivo zaznamenali ale vyššiu úmrtnosť po útoku žraloka tigrieho. Pri žralokovi modrom sa uvádza 19 útokov a z toho 31,6 percenta fatálnych. Žralok tigrí útočil v siedmich prípadoch, ale 57,1 percent z nich sa skončilo smrťou.

Nemusíte byť znepokojení. Pravdepodobnosť, že vás napadne žralok, je nízka - iba 1: 5 000 000 v USA a 1: 2 000 000 v Austrálii. V Európe zaznamenali minulý rok iba jeden útok žraloka a to v Španielsku.

BRATISLAVA/jh

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mapa

Dôležité udalosti