Vatikán sprísnil tresty za zneužívanie maloletých

Žltá korytnačka.
Zdroj: TASR/AP

Nový kódex zahŕňa aj nové trestné činy.

Vatikán v utorok zverejnil významnú reformu kánonického práva katolíckej cirkvi, ktorá okrem iného sprísňuje sankcie za zneužívanie páchané na maloletých alebo zraniteľných dospelých osobách. Informovala v utorok agentúra Reuters.

Tieto zmeny, ako sú uvedené v novej apoštolskej konštitúcií pápeža Františka Pascite gregem Dei (Paste Božie stádo), budú platiť od 8. decembra.

Reforma, ktorá bola spustená v roku 2009, je najdôležitejšia od vyhlásenia súčasnej verzie Kódexu kánonického práva pápežom Jánom Pavlom II. v roku 1983, ktorá obsahuje takmer 1750 článkov rozdelených do siedmich častí.

Revízia sa zamerala na VI. knihu Kódexu kánonického práva o trestných sankciách v cirkvi a má za cieľ znížiť počet prípadov, v ktorých sa uplatnenie sankcie ponechalo na uváženie cirkevných orgánov, vysvetlil Vatikán.

Po tom, ako cirkev v posledných rokoch po celom svete musela zaujať stanovisko k mnohým prípadom pedofílie, je teraz sexuálne zneužívanie maloletých zahrnuté v kapitole nazvanej Zločiny proti ľudskému životu, dôstojnosti a slobode.

Predtým boli tieto činy zaradené pod časť s voľnejším názvom a to: Trestné činy proti osobitným povinnostiam duchovenstva.

Nový kódex zahŕňa aj nové trestné činy, napríklad prípravu maloletých alebo zraniteľných dospelých osôb na sexuálne zneužívanie alebo držba detskej pornografie.


Novinkou je riešenie sexuálnych trestných činov páchaných laikmi, ktorí pôsobia v cirkevných úradoch, napríklad zakladateľmi laických náboženských hnutí alebo dokonca správcami cirkví.

Podľa nových pravidiel títo laici môžu byť potrestaní, ak zneužijú svoju právomoc páchať sexuálne zločiny. Keďže ich nemožno zbaviť kňazstva, medzi tresty patrí strata zamestnania, platenie pokút alebo vylúčenie zo spoločenstva.

Potreba takéhoto ustanovenia vyvstala v súvislosti so škandálom, ktorý sa týkal laického zakladateľa peruánskej konzervatívnej skupiny Sodalitium Christianae Vitae - konzervatívneho hnutia, ktoré má 20 000 členov a spoločenstvá v celej Južnej Amerike a USA.

Nezávislým vyšetrovaním v tejto skupine sa dospelo k záveru, že jej zakladateľ, Luis Fernando Figari, trpel narcistickou poruchou osobnosti a posadnutosťou sexom, pričom sledoval, ako jeho podriadení znášajú bolesť a poníženie.

Vatikán roky váhal, ako ho sankcionovať, nakoniec sa rozhodol vysťahovať ho z Peru a izolovať ho od komunity.

Zmeny v kánonickom práve ponúkajú aj objektívne parametre na určovanie najvhodnejšieho trestu, ktorý má byť v konkrétnom prípade uplatnený a obmedzujú príslušnému úradu voľnosť pri jeho rozhodovaní.

VATIKÁN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zneužívanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.