Zahraničné

Obama nariadil cielené nálety v Iraku

Barack Obama
Zdroj: SITA

Armáda tam už zhadzovala jedlo a vodu.

Prezident USA Barack Obama dnes vyhlásil, že schválil "cielené" americké nálety na bojovníkov Islamského štátu (IS) v severnom Iraku a zhadzovanie humanitárnych zásob lietadlami americkej armády, ktoré majú pomôcť tamojším obliehaným náboženským menšinám a zabrániť "prípadnej genocíde".

Ide dosiaľ o najvýraznejšiu Obamovu reakciu na krízu v Iraku, napísala tlačová agentúra Reuters. Obama po diskusiách so svojím tímom pre národnú bezpečnosť takisto oznámil, že odsúhlasil obmedzenú pomoc amerických vzdušných síl, ktoré majú ochrániť amerických pracovníkov sídliacich v kurdskej metropole Arbíl, ak budú militanti z IS postupovať k tomuto severoirackému mestu.

Nálety budú prvými, ktoré uskutoční americká armáda v Iraku od stiahnutia svojich síl koncom roka 2011. Obama však tvrdí, že tam nevyšle žiadne pozemné sily a vôbec nemá v úmysle nechať vtiahnuť Spojené štáty opäť do vojny v Iraku.

Obama podnikol tieto akčné opatrenia v období medzinárodných obáv z humanitárnej katastrofy, ktorá čoraz viac postihuje desaťtisíce príslušníkov irackej etnicko-náboženskej menšiny jezídov. Tí boli vyhnaní zo svojich domovov v meste Sindžár, ušli na rovnomennú horu a uviazli tam, pretože doma by im hrozilo krvavé vyčíňanie militantov zo zoskupenia Islamský štát, odštiepeného od al-Káidy. Na hore Sindžár však teraz jezídovia hladujú, mnohí už od hladu zomreli. 

Zo strachu o život ušlo aj mnoho irackých kresťanov. "Musíme konať opatrne a zodpovedne, aby sme zabránili prípadnej genocíde," povedal Obama novinárom v Bielom dome. "Preto som v prípade potreby povolil cielené nálety," dodal prezident.

Vysokopostavený nemenovaný predstaviteľ americkej armády vo štvrtok oznámil, že lietadlá americkej armády už zhodili jedlo a vodu Iračanom ohrozovaným islamistickými militantmi na severe Iraku. 

Zásoby boli zhodené neďaleko Sindžáru, teda oblasti, ktorú pokladajú za svoj domov niektoré iracké menšiny. Misiu vykonalo množstvo amerických vojenských lietadiel a tie už bezpečne opustili vzdušný priestor nad zónou zhadzovania, dodal predstaviteľ.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti