Zahraničné

V peruánskej púšti Nazca našli ďalšie staroveké obrazce

Nové hieroglify v peruánskej púšti.
Zdroj: phys.org

Čiary vyryté v zemi sa asi odkryli po piesočnej búrke, ktorá sa nedávno prehnala oblasťou a odniesli časť pôdy.

Pilot Eduardo Herrán Gómez de la Torre objavil pri prelete na známymi púštnymi obrazcami v peruánskej Nazce ďalšie geoglyfy, ktoré dosiaľ vedci nezaznamenali. Informoval o tom vo štvrtok populárno-vedecký portál phys.org.

Čiary vyryté v zemi zrejme odkryli piesočné búrky, ktoré sa nedávno prehnali oblasťou a odniesli časť pôdy.

Staroveké obrazce v peruánskej púšti sa nachádzajú v blízkosti pobrežia. Vytvoril ich ľud kultúry Nazca - po ktorom je pomenovaná púšť, kde sú obrazce vyryté - v rozmedzí tisíc rokov (500 pred naším letopočtom - 500 nášho letopočtu).

Geoglyfy sa odlišujú veľkosťou, predstavujú spravidla prírodné objekty alebo geometrické útvary. Medzi prírodné objekty patria napríklad obraz hada či vtákov. Najväčší obrazec má na dĺžku približne 285 metrov.

Podľa miestnych mýtov môžu byť obrazce spozorované iba zo vzduchu. Objavili ich v roku 1939 pri prelete lietadla nad púšťou. V skutočnosti je ich možné spozorovať aj z okolitých kopcov.
Nové obrazce, ktoré zbadal de la Torre, predstavujú hada, vtáka a zviera pripomínajúce lamu. Je medzi nimi aj geometrický obrazec. O náleze informovali archeológov, píše server.

NAZCA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti