VIDEO: More v Turecku pokryl hustý sliz. Hnedú hmotu nemožno prehliadnuť

Sliz v Marmarskom mori.
Zdroj: TASR/AP

Tú produkujú mikroskopické morské riasy.

Pred očami obyvateľov najväčšej tureckej aglomerácie Istanbulu sa odvíja ekologická katastrofa. Marmarské more južne od veľkomesta totiž pokryla vrstva slizu. Tú produkujú mikroskopické morské riasy.

Ich nebývalé rozmnoženie v posledných mesiacoch je podľa odborníkov výsledkom kombinácie znečistenia, globálneho otepľovania a nadmerného rybolovu. Píše CBS News.

Hnedú hmotu nemožno prehliadnuť. Sliz samotný nie je toxický, môžu však v ňom žiť nebezpečné mikroorganizmy a baktérie, a pokiaľ vo vode utvorí hustú súvislú vrstvu, začne doslova dusiť ostatný život pod hladinou.

Zdroj: TASR/AP

Vo vodách Marmarského mora končí časť odpadu, ktorý produkujú desiatky miliónov ľudí z najväčšej aglomerácie Turecka.

V teplej vode bohatej na fosfor a dusík fytoplanktón doslova bujnie. Priemyslový rybolov pomocou sietí naviac zdecimoval jeho prirodzeného nepriateľa - ryby.

Rybár Emrah Ariel prevzal remeslo po otcovi. Počas života videl, ako sa morský sliz objavuje a opäť mizne. Nikdy ho však nebolo toľko čo teraz.

Zdroj: TASR/AP

„U tohto mora som vyrástol, teraz som tu bez práce. Aby som sa udržal finančne nad vodou a uživil rodinu, odplávam na Bospor a Čierne more,“ vysvetľuje.

Sliz neškodí iba živočíchom, ale aj rybárom a ich technike. Mazľavá hmota sa lepí na trupy lodí a siete. Počas krátkej plavby sa dostáva do čerstvo vyčisteného filtra, kadiaľ prúdi voda ochladzujúca motor.

Úrady sľubujú nápravu. Ariel sa však nazdáva, že už je neskoro. Aj niektorí odborníci tvrdia, že more znečistené ľudskou činnosťou už do pôvodného stavu nemožno vrátiť. Škody možno podľa nich v najlepšom prípade iba zmierniť.


ISTANBUL/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti