Európa sa dočkala spoločného digitálneho COVID pasu. Takto bude fungovať

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia

Ide o osvedčenie o zaočkovaní či negatívnom výsledku testu na covid akceptovateľné všetkými členskými štátmi EÚ.

Cestovanie po Európe bude konečne jednoduchšie. Poslanci Európskeho parlamentu v stredu schválili digitálny COVID pas alebo osvedčenie EÚ, ktoré má prispieť k hospodárskemu ozdraveniu.

Plénum schválilo nové nariadeniu pre občanov Únie pomerom hlasov 546 (za): 93 (proti): 51 (zdržalo sa hlasovania). Samostatné nariadenie o osvedčení pre príslušníkov tretích krajín prijali poslanci pomerom hlasov 553 (za): 91 (proti): 46 (zdržalo sa hlasovania). Nariadenia musí schváliť aj Rada (ministrov) EÚ, aby mohli byť zverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Do platnosti by mali vstúpiť 1. júla 2021.

Do Grécka a Španielska cestujte len v nevyhnutnom prípade, radí ministerstvo

Ako bude osvedčenie fungovať?

COVID pas bude akceptovateľný všetkými členskými štátmi Únie. Bude obsahovať informáciu o zaočkovaní, negatívnom výsledku testu či prekonaní ochorenia COVID-19. V praxi tak pôjde o tri rôzne certifikáty. Uľahčí tak voľný pohyb v EÚ a bude viesť k postupnému a koordinovanému rušeniu obmedzení.

Osvedčenie bude mať platnosť 12 mesiacov. Vydávať ho budú bezplatne vnútroštátne orgány. Budú k dispozícii v papierovej alebo digitálnej forme s QR kódom.

Spoločný rámec EÚ prinesie interoperabilné a v celej Únii overiteľné osvedčenia a mal by zabrániť podvodom a falšovaniu. Osvedčenie nebude podmienkou využívania práva na voľný pohyb a nebude sa považovať za cestovný doklad.

Členské štáty EÚ nebudú môcť uvaliť na držiteľov osvedčenia ďalšie cestovné obmedzenia, ako sú karanténa, samoizolácia či testovanie, pokiaľ nebudú nevyhnutné a primerané z dôvodu ochrany verejného zdravia.

Komisia a členské štáty by mali byť upozornení najneskôr 48 hodín pred začiatkom uplatňovania takýchto dodatočných obmedzení, verejnosť by sa o nich mala dozvedieť aspoň s 24-hodinovým predstihom.

EÚ poskytne 100 miliónov eur

Členské štáty EÚ by sa mali postarať o to, aby bolo testovanie cenovo prijateľné a široko dostupné. Komisia na žiadosť Parlamentu prisľúbila uvoľniť z nástroja núdzovej podpory EÚ sumu vo výške 100 miliónov eur, ktorá umožní členským štátom nakúpiť testy a následne aj vydávať osvedčenia EÚ o ich podstúpení.

Všetky osobné údaje sa musia spracúvať v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov. Osvedčenia sa budú overovať offline a nebudú sa uchovávať žiadne osobné údaje.

BRUSEL/Tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti