Útok z dronu: Dve rakety zasiahli letisko v Bagdade, kde majú základňu americkí vojaci

Dve rakety zasiahli letisko v Bagdade.
Zdroj: TASR/AP Photo/Hadi Mizban

Nijaké obete ani škody neboli hlásné.

Dve rakety zasiahli v stredu večer letisko v irackom hlavnom meste Bagdad, na ktorom majú základňu americkí vojaci. Nijaké obete ani škody neboli hlásné. Zdroj z prostredia tamojších bezpečnostných síl pre agentúru AFP uviedol, že išlo o útok dronom. AFP dodala, že ide o metódu, ktorú čoraz častejšie využívajú proiránske militantné skupiny.

K útoku došlo približne hodinu po tom, ako päť rakiet zasiahlo vojenskú základňu Balad na severe Iraku, pričom dve z rakiet tam dopadli blízko oblasti využívanej tzv. kontraktormi pracujúcimi pre americkú armádu. K obetiam na životoch ani škodám však nedošlo.

Následný útok dronom predstavoval už štvrtý takýto prípad za ostatné necelé dva mesiace, pri ktorých bezpilotné zariadenia zasiahli americké ciele v Iraku. Takúto formu útoku používajú v Jemene aj šiitskí povstalci podporovaní Iránom, pripomína AFP. USA zvyčajne pripisujú zodpovednosť za takéto útoky, ktorých terčom sú pravidelne americké ciele v Iraku, práve frakciám podporovaným Iránom.

K najnovším raketovým útokom došlo v deň, keď v Iraku prepustili na slobodu jedného z veliteľov Hašd Šaabí (Ľudové mobilizačné síly), organizácie podporovanej Iránom a zastrešujúcej desiatky šiitských milícií. Veliteľ bol dva týždne vo väzbe pre podozrenie z vraždy irackého protikorupčného aktivistu Ihaba al-Wazního, pripomína AFP.

BAGDAD/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Irak

Dôležité udalosti