Líderku Mjanmarska Su Ťij obvinili z korupcie. Pri protestoch zahynulo už najmenej 850 ľudí

Tajne otvorené podniky
Tajne otvorené podniky Zdroj: TASR/AP

Podľa jej právnika majú obvinenia politické pozadie a ich cieľom je udržať ju mimo diania a očierniť jej osobu.

Mjanmarská vojenská junta vzniesla voči zosadenej civilnej líderke krajiny Aun Schan Su Ťij obvinenia z korupcie. Podozrievajú ju z toho, že údajne prijala nelegálne platby vo forme zlata a tiež viac ako pol milióna dolárov v hotovosti. Informovali o tom vo štvrtok mjanmarské štátne médiá, píše agentúra AFP.

V Mjanmarsku sa vojenskí generáli chopili moci 1. februára, keď zvrhli občiansku vládu a uväznili členov vlády vrátane štátnej kancelárky Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina. Vojenský puč spustil masové protesty, ktoré sa bezpečnostné sily snažia potlačiť násilím a represiami. O život prišlo už takmer 850 civilistov.

Laureátka Nobelovej ceny Su Ťij (75), ktorá je od puču v krajine v domácom väzení. Vládnuca junta ju obviňuje z podnecovania k vzbure, porušenia zákona o štátnom tajomstve a nerešpektovania koronavírusových nariadení.


Najnovšie obvinenia súvisia s tvrdeniami bývalého šéfa regionálnej vlády v Rangúne, podľa ktorého Su Ťij od neho prijala 600 000 dolárov a približne 11 kilogramov zlata. Čelí tiež obvineniam zo zneužitia právomocí, keď si pre svoju charitatívnu nadáciu prenajala dva pozemky.

Su Ťijin právnik Kchin Maun Zo označil obvinenia z korupcie za absurdné. Upozornil, že tieto obvinenia majú politické pozadie a ich cieľom je udržať ju mimo diania a očierniť jej osobu.

Po týždňoch právnych sporov sa budúci týždeň majú vypočutím svedkov začať dva procesy vedené proti Su Ťij. V pondelok sa v hlavnom meste Nepjito začne proces vo veci obvinení z porušenia obmedzení počas vlaňajšej predvolebnej kampane a tiež za to, že neoprávnene vlastnila vysielačky.

Druhý proces - týkajúci sa obvinení z podnecovania k vzbure - je naplánovaný na 15. júna. Okrem Su Ťij sú obvinení i zvrhnutý prezident Win Mjin a ďalší predstaviteľ strany Národná liga za demokraciu (NLD).

Su Ťij strávila v domácom väzení počas predošlej vojenskej vlády už viac ako 15 rokov. Na slobodu ju prepustili v roku 2020, no po poslednom prevrate došlo k jej opätovnému uväzneniu.

RANGÚN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Su Ťij

Dôležité udalosti