Zahraničné

Palestínčania opäť odpaľujú rakety, Izrael odpovedá náletmi

Dym stúpa po výbuchu izraelskej strely v meste Gaza v severnom pásme Gazy.jpg
Dym stúpa po výbuchu izraelskej strely v meste Gaza v severnom pásme Gazy Zdroj: TASR

Boje pokračovali bezprostredne po skončení trojdňového prímeria. Ich obeťou je aj 10-ročný chlapec.

Izrael a palestínski militanti z Pásma Gazy v piatok obnovili cezhraničné útoky po tom, ako sa v ranných hodinách skončilo trojdňové prímerie a znepriatelené strany sa nedokázali dohodnúť na jeho predĺžení. Palestínčania začali útočiť ako prví a do poludnia vypálili na Izrael 33 rakiet.

Izraelčania na raketovú a mínometnú paľbu odpovedali najmenej 10 náletmi naprieč Gazou. Podľa palestínskych predstaviteľov pri jednom z nich zasiahli zadný dvor mešity, kde zahynul 10-ročný chlapec. Obete hlásia aj zo severnej časti územia, kde bolo terčom náletu sídlisko.

Izraelská polícia v súvislosti s raketovou paľbou z Pásma Gazy eviduje dvoch zranených. Väčšina projektilov dopadla na otvorené priestranstvá, dva z nich však zachytil obranný systém nad pobrežným mestom Aškelon. Polícia v Pásme Gazy okrem náletov informovala taktiež o izraelskom ostreľovaní z tankov a delových člnov.

Zdroj: SITA

Nie zatiaľ jasné, ako sa obnovenie bojov prejaví na rokovaniach v Káhire zameraných na dosiahnutie trvácnejšieho prímeria. Predstavitelia hnutia Hamás ovládajúceho Pásmo Gazy vyhlasujú, že napriek odmietnutiu predĺžiť trojdňové prerušenie útokov sú ochotní pokračovať vo vyjednávaní.

Nemenovaný zdroj z izraelskej vlády sa však vyjadril, že Izrael nebude rokovať pod paľbou a namiesto toho bude všetkými prostriedkami brániť svojich občanov. Izraelská delegácia údajne v piatok ráno odcestovala z Káhiry. Hlavnou požiadavkou Hamásu je uvoľnenie blokády uvalenej Izraelom na Pásmo Gazy v roku 2007.

 

GAZA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.