Dovolenky sa pomaly začínajú. Tu sú cestovateľské tipy pre zdravé a šťastné leto

Pláž na ostrove Vis v Chorvátsku
Zdroj: Shutterstock.com/xbrchx

Nezabúdajte na bezpečnosť, poistenie, lety, rozmyslite si ubytovanie a zapezpečte si potrebné dokumenty.

Začali sa tropické letné dni, v kalendári už vaše deti vyškrtávajú posledné týždne v škole a vy sa neviete dočkať toho momentu, keď zazipsujete kufor a zatvoríte za sebou aspoň na týždeň dvere od bytu.

Pandémia koronavírusu zamávala so psychikou mnohých a väčšinu z nás v podstate „uväznila“ v domovoch. Tomu je, našťastie, nateraz koniec. Slovensko má už niekoľko týždňov veľmi priaznivé čísla, ktoré umožnili uvoľnenie opatrení a dodali ľuďom nádej a chuť opäť cestovať, oddychovať, športovať a užívať si život.

Ako iste viete, Slovensko sa riadi cestovným semaforom, ktorý určuje pravidlá a podmienky návratu z dovolenky na Slovensko. Našťastie si podobné vytvorili aj iné krajiny, ktoré sa pripravili na príval turistov. Ak aj vy plánujete „útek“ v nasledujúcich mesiacoch, prečítajte si nižšie uvedené tipy, ktoré vás pripravia na zdravé, šťastné a príjemné leto.

Prečítajte si aj: Aká bude vaša cesta na dovolenku do Chorvátska? Prezradíme vám, čo vás čaká

Očkovanie

Cestovať plánujú hlavne zaočkované osoby, je to pre ne značne jednoduchšie aj bezpečnejšie. Aj pre ne platia určité pravidlá, ktoré by si mali pred cestou naštudovať. Taktiež by ste mali mať poruke vašu dokumentáciu, potvrdenie o očkovaní v cudzom jazyku.

Ak nie ste zaočkovaný, skontrolujte si pokyny v cieľovej krajine, aby ste sa uistili, že očkovanie nie je pred príchodom potrebné. Väčšina krajín stále vyžaduje negatívny PCR alebo antigénový test a v niektorých prípadoch aj karanténu po príchode.

Lepší let

V prípade, že si to môžete dovoliť, mali by ste zvážiť let prvou triedou. Nielenže budete mať väčší komfort a lepšie služby, ale budete aj skôr nastupovať a vystupovať z lietadla. Väčšinou je pre zákazníkov vyhradený aj samostatný check in. Vďaka tomu eliminujete kontakt s veľkou skupinou ľudí a budete viac v bezpečí.

Ak to nie je možné, zlepšite svoju bezpečnosť v lietadle tak, že si budete pravidelne vymieňať rúško, prípadne respirátor, za nový kus a budete mať stále prekrytý nos a ústa. Necháte si otvorený vetrací otvor, aby ste uľahčili cirkuláciu vzduchu. Po obdržaní akýchkoľvek vecí od letušky a po použití a návrate z toalety, použijete vždy dezinfekciu. Vydezinfikujte si ruky a dotykové plochy aj po vstupe a výstupe z lietadla.

Uistite sa, že vybraný dezinfekčný prostriedok je účinný a spĺňa bezpečnostné normy. Obsahovať by mal najmenej 60 percent alkoholu. Nespoliehajte sa na verejne dostupné dezinfekcie a majte po ruke vždy vlastnú, radí healthline.com.

Ubytovanie

Pred naplánovaním a zakúpením dovolenky zvážte svoje možnosti a dohodnite sa s partnerom na podmienkach, ktoré chcete. Veľké hotely a rezorty sú rizikovejšie na rozdiel od vlastného apartmánu či domčeka. Rezervácia celého domu, chaty alebo samostatného bytu je bezpečnejšou voľbou pre očkovaných aj neočkovaných cestujúcich a môžete tak bývať s vašimi blízkymi.

Dobrodružstvo

Dovolenka nemusí byť iba o All inclusive programe v luxusnom hoteli, ale aj roadtripe, kempovaní či turistike a stanovaní. Vždy sa môžete rozhodnúť pre dovolenku v prírode. Uzavreté priestory predstavujú väčšiu hrozbu a riziko.

Požičanie auta

Chcete spoznať daný ostrov, ísť niekam na výlet alebo sa iba presunúť z letiska do ubytovania? Neváhajte a požičajte si auto. Nebudete v hlučnom vlaku s nefunkčnou klimatizáciou a vyhnete sa aj opitej skupinke ľudí v autobuse. Auto vám ponúkne nevídanú slobodu, bezpečie a možnosti.

Prečítajte si aj: Leto na Slovensku: Chaty v najnavštevovanejších destináciách sú už vypredané

Masy ľudí

Udržiavanie fyzickej vzdialenosti je kľúčom k ochrane seba aj ostatných. Snažte sa preto vyhnúť mase ľudí, davom pri návšteve turistických atrakcií a hromadným výletom. Vyberte sa na dané miesta mimo špičky, ideálne hneď po otvorení alebo večer pred zatvorením.

Taktiež zvážte jednotlivé zastávky a uprednostnite národné parky, pláže, prírodu a vonkajšie atrakcie pred tými v interiéri, ako je galéria, prehliadka nejakého komplexu či ochutnávka vín s prechádzkou po vinných pivniciach.

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie by ste mali mať vždy, ide o nevyhnutnosť, obzvlášť tento rok. Často ho ponúkajú cestovné kancelárie k dovolenkám a rýchlo a jednoducho si ho môžete zakúpiť aj online. Bonusom sú aj poistenia, ktoré vám budú hradiť a vás chrániť pred prípadným zrušením dovolenky. Mnohé letecké spoločnosti ponúkajú flexibilné letenky a možnosť zrušenia letu.

Zdroj: kovop58/shutterstock.com

Financie

Každá dovolenka môže byť lacnejšia aj drahšia. Záleží na destinácii, type ubytovania, spôsobe prepravy aj strave, ktorú si vyberiete. Ak sa nachádzate vo finančných ťažkostiach, nesiahajte po zbytočne predražených pobytoch a zvoľte si tú lacnejšiu verziu. Predsa vám ide o oddych a strávené chvíle v zahraničí pri mori a nemusíte mať silou-mocou všetko len to najlepšie.

Nedovoľte, aby vám dovolenka spôsobila stres a skomplikovala pre chýbajúce financie život. Venujte hľadaniu čas a určite nájdete niečo ideálne aj pre vás. Ak si nemôžete dovoliť zahraničie, vyberte sa niekam na Slovensko. Naša príroda, priehrady a jazerá vám tiež môžu poskytnúť vytúžený relax a pohodu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dovolenky

Dôležité udalosti