Zahraničné

Nagasaki si pripomína 69. výročie zhodenia atómovej bomby

Japan_Nagasaki_Anniversary602371081481.jpg
Zdroj: TASR

Dve jadrové bomby, ktoré USA v auguste 1945 zhodili na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki, urýchlili kapituláciu Japonska a tým aj ukončenie druhej svetovej vojny.

Japonsko si dnes pripomenulo 69. výročie zhodenia americkej atómovej bomby na mesto Nagasaki. Starosta Nagasaki pri tejto príležitosti kritizoval snahy japonskej vlády o odklon od povojnovej pacifistickej politiky. 

Zdroj: TASR

Na tradičnej spomienkovej ceremónii v Nagasaki sa dnes zúčastnili predstavitelia rekordných 51 krajín sveta, vrátane veľvyslankyne USA Caroliny Kennedyovej. Približne 74 000 obetí útoku z 9. augusta 1945 si uctili minútou ticha, modlitbami, príhovormi a kladením vencov.
Starosta Nagasaki Tomihisa Taue vo svojom prejavu k účastníkom pietneho zhromaždenia vyzval vládu japonského premiéra Šinzóa Abeho, aby brala ohľad na rastúce obavy verejnosti z nedávnej zmeny kurzu bezpečnostnej politiky Japonska. 

Zdroj: TASR

V júli tohto roku Abeho kabinet reinterpretoval svoj výklad pacifistickej ústavy krajiny, čím otvoril cestu k potenciálnemu výraznejšieho angažovaniu sa japonskej armády pri vojenských misiách v zahraničí. Starosta Taue označil ústavne zakotvený princíp pacifizmu za základný princíp povojnového Japonska.

Dve jadrové bomby, ktoré USA v auguste 1945 zhodili na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki, urýchlili kapituláciu Japonska a tým aj ukončenie druhej svetovej vojny. Výbuch v Hirošime zo 6. augusta zabil 140 000 ľudí, ďalších 74 000 zomrelo o tri dni neskôr pri útoku v Nagasaki.

NAGASAKI/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.