Španielsko omilostilo väznených lídrov katalánskych separatistov

Španielsky premiér Pedro Sánchez (uprostred) diskutuje so svojim troma ministerkami počas zasadnutia vlády v Madride.
Zdroj: TASR/Borja Puig de la Bellacasa/Spanish Government via AP

Medzi týmito deviatimi odsúdenými je i bývalý podpredseda katalánskej vlády Oriol Junqueras.

Španielska vláda udelila v utorok milosť deviatim katalánskym separatistom, ktorí si odpykávajú väzenské tresty za prípravu nezákonného referenda o nezávislosti v roku 2017. Oznámil to španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorého citovala agentúra AFP.

Úrad španielskeho premiéra na Twitteri napísal, že vládny kabinet rozhodnutie o udelení milosti prijal v utorok ráno.

Ústavný súd odsúdil v októbri 2019 12 katalánskych separatistických lídrov za účasť na organizácii nezákonného referenda a následného vyhlásenia nezávislosti, pričom deviatim z nich udelil väzenské tresty v rozmedzí deväť až 12 rokov.

Medzi týmito deviatimi odsúdenými je i bývalý podpredseda katalánskej vlády Oriol Junqueras.

S rozhodnutím španielskej vlády omilostiť deviatich katalánskych separatistov nesúhlasí španielska pravicová opozícia i niektoré ľavicové strany, píše AFP.

MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Katalánsko

Dôležité udalosti

ONLINE: Zelenskyj varoval Bielorusov pred snahou Ruska zatiahnuť ich do vojny ON-LINE
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil príhovor k občanom Bieloruska, ktorých vyzval na solidaritu s Ukrajinou a zároveň varoval pred snahou Moskvy zatiahnuť ich do vojny.

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v utorok pred summitom NATO v Madride viesť rozhovory s lídrami Švédska, Fínska a Severoatlantickej aliancie.

  • Kanada vyslala do Baltského mora a severného Atlantiku dve vojenské lode, ktoré sa pripoja k dvojici fregát, ktoré už v danej oblasti pôsobia s cieľom posilniť východné krídlo NATO v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.