Na festivale jedla v Číne za necelé dva týždne zjedia vyše 5 000 psov

Na archívnej snímke odchytenie psa v meste Jü-Lin.
Zdroj: Profimedia.sk

Odborníci tvrdia, že vzniká nová časovaná bomba chorôb.

Mesto Jü-lin otvorilo každoročný festival, pri ktorom sa za necelé dva týždne usmrtí a zje viac ako 5 000 psov. Čínska prefektúra nebráni ilegálnemu vstupu umierajúcich zvierat, aktivisti volajú po zmene nielen kvôli týraniu, ale aj chorobám prenášaných zo zvierat na ľudí a potenciálnych epidémií.

Ako píše server Mirror .co.uk , tzv. mokré trhy vo Wu-chane boli považované za miesto, odkiaľ sa do sveta rozšíril koronavírus. Video na Twitteri ukazuje otrasné podmienky, v ktorých zvieratá trávia posledné chvíle života.

V rámci desaťdňového festivalu dovážali dodávky počas posledných týždňov do Jü-Linu tisíce psov. Väčšinou sú to kríženci, pouličné alebo staré psy. V klietkach predajcovia držia aj šteňatá, ktoré počas festivalu zaživa varia vo vode a potom predávajú ako pochúťku.

Zdroj: Profimedia.sk

Podľa vedenia prefektúry sú na diaľniciach rozostavené kontroly, ktoré zakazujú vjazd dodávkam so zvieratami. Miestni aktivisti však poukazujú na to, že do mesta napriek opatreniam naďalej prichádzajú stovky takýchto áut.

„Do Jü-Linu v posledných týždňoch prichádza dodávka za dodávkou s chorými a umierajúcimi psami. Miestne autority nerobia nič, aby tomu zabránili," hovorí aktivista Siong Chu.

Zdroj: Profimedia.sk

Tvrdí, že po tom všetkom, čím si Čína prešla s COVID-19, by sa dalo očakávať, že sa národné aj regionálne úrady poriadne zamerajú na nelegálne a nemorálne trhy s psím mäsom. Myslí si, že by sa tak zabránilo ohrozovaniu verejného zdravia.

Aj po zákaze predaju a konzumácie psov a mačiek, mokré trhy sú podľa čínskeho odborníka Petra-Li časovanou bombou vzniku nových chorôb a potencionálnych epidémií.

Práve z podobnej tržnice vo Wu-chane pochádza pôvod koronavírusu. Prvé prípady objavili v decembri 2019. O necelé dva roky neskôr sa v celej Číne opäť vrátili k ilegálnemu predaju psov a mačiek, ktorých konzumácia je u ľudí stále v obľube, píše portál blesk.cz .

ČÍNA/tvnoviny.sk, sš

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Trhy

Dôležité udalosti