Do Chorvátska nie len na aute. Pozrite si všetky možnosti dopravy do krajiny

Pláž na ostrove Vis v Chorvátsku
Zdroj: Shutterstock.com/xbrchx

Oplatí sa ísť viac vlakom, autom, autobusom alebo lietadlom?

Aj toto leto mnohí plánujú dovolenku v Chorvátsku. Obľúbená destinácia sa po pandémii turistom naplno otvorila, a tak sa naskytuje jediná otázka, akou formou sa k moru chcete dostať?

Krízový štáb a minister zdravotníctva odporúčajú dovolenky na Slovenku, alebo v zahraničí v destináciách prístupných autom. Medzi nimi je nesmierne obľúbené práve Chorvátsko. A nielen autom sa tam dostanete. Na výber máte aj leteckú dopravu a čoraz obľúbenejší vlakový spoj. Na jednotlivé možnosti sa v Teleráne pozrel redaktor Šimon Gabčo.

Prečítajte si aj: Chorvátsko sužujú horúčavy. Lekári odporúčajú vyvarovať sa slnku

Letecká doprava

Nielen cestovné kancelárie, ale aj komerčné spoločnosti poskytujú leteckú prepravu do Chorvátska. Tá je však dostupná iba z Rakúskeho Shwechatu a od 3. júla z Košíc. S kapacitou 189 miest bude lietať každú sobotu.

Jednosmerné akciové letenky začínajú už na 20 eurách. Z vašej strany si to však vyžaduje flexibilitu a spontánnosť. Pri konkrétnych dátumoch a vymedzenom počte dní, ktoré chce stráviť v zahraničí, idú ceny leteniek hore.

Zdroj: Teleráno

Cieľové destinácie

Ako sme už spomínali, zo Slovenska sa, žiaľ, nedá letieť priamym letom do Chorvátska. Rakúske letisko Viedeň Shwechat však ponúka viacero možností. Pravidelne a priamo sa môžete dostať do prímorských miest ako Zadar, Split či Dubrovnik. Let trvá od hodiny do hodiny a pol.

Pre porovnanie, autom trvá cesta z Bratislavy do Splitu osem hodín, do Zadaru približne sedem hodín a do Dubrovníka vyše desať hodín. Závisí to samozrejme od trasy, ktorú zvolíte a aktuálnej dopravnej situácie.

Automobilová doprava

Najčastejšie si ľudia, partie kamarátov a rodiny s deťmi zvolia cestu autom. Je najpohodlnejšia, keďže vám umožňuje kedykoľvek zastaviť, zvoliť si ideálnu trasu a zbaliť si vami zvolené množstvo batožiny. Je však aj najdlhšia a jej náklady nie sú vždy výhodné.

Zdroj: Teleráno

Musíte totiž počítať s rôznou cenou paliva a zakúpiť si musíte aj diaľničné známky a mýta. Známka sa kupuje podľa typu auta, ktorým cestujeme. Autá sú rozdelené do skupín 2A a 2B. Do prvej zaraďujeme autá, ktoré vážia do 3,5 tony a ich výška nad prvou nápravou je do 1,3 metra a autá, ktorých výška nad prvou nápravou je nad 1,3 metra patria do skupiny 2B.

Pri diaľničných známkach si treba dať pozor na platnosť diaľničnej zámky. Pokiaľ chcete stráviť na dovolenke viac dní a nestihnete prejsť cez diaľnice v Slovinsku v rámci siedmich dní tam aj späť, je potrebné kúpiť si až mesačnú diaľničnú známku. Známka pritom platí odo dňa, ktorý je označený hneď pri predaji známky.

Aj v Maďarsku si kúpime známku podľa kategórie do ktorej patrí auto v ktorom cestujeme. Rozlišujú sa na kategóriu D1 a D2 a k dispozícii majú desaťdňovú a mesačnú. Na prechod po rakúskych diaľniciach je potrebná takisto desaťdňová alebo dvojmesačná diaľničná známka.

Prečítajte si aj: Z mora pri chorvátskom ostrove Vis vytiahli 15 ton odpadu. Našli tam bicykle aj vojenskú výzbroj

V Chorvátsku si zaplatíte za použitie ich diaľnic podľa toho akú vzdialenosť prejdete. Mýto sa platí na bránach pri opustení diaľnice. Diaľničné známky sa dajú kúpiť napríklad na hraničných priechodoch či čerpacích staniciach a dokonca je možné zakúpiť ich aj online.

Vlaková doprava

Do Chorvátska sa dá vycestovať aj vlakom, ktorý je čoraz obľúbenejší. Počas jazdy sa môžete natiahnuť, poprechádzať, najesť aj si oddýchnuť. Vlaky jazdia priamo do prímorských miest po celom Chorvátsku. Cesta vlakom je však o čosi pomalšia. Do Rijeky sa z Bratislavy dostanete približne za 13 hodín, do Splitu asi 16 až 17 hodín a na juh Chorvátska vo vlaku pobudnete asi 20 hodín.

Zdroj: Teleráno

Cena lístkov na vlak sa odvíja od spoločnosti, s ktorou sa rozhodnete cestovať a tiež od miesta, do ktorého chcete pricestovať. Niektoré vlaky dokonca ponúkajú okrem welcome drinkov či raňajok aj možnosť, aby si dovolenkári so sebou zobrali auto alebo motorku. Za obidve možnosti si však priplatíte.

Niektoré vlaky tiež ponúkajú možnosť vziať so sebou psíka, avšak je potrebné zaplatiť si za celé kupé. Nečakajte a neplánujte si vo vlaku hlučnú oslavnú cestu. Vo vlakoch je zabezpečený aj nočný kľud, ktorý je potrebné dodržiavať. Takže vás čaká súkromie a pokojná cesta.

Viac o preprave do Chorvátska ako aj výdavky na jednotlivé body, sa dozviete z nasledujúceho videa:


Podmienky vstupu

Slovenská republika sa aktuálne nachádza na zelenom zozname krajín a keďže Chorvátsko umožňuje občanom takýchto zelených krajín vstup na svoje územie bez obmedzení, tak Slovákom bude stačiť na prekročenie hraníc len platný občiansky preukaz či pas. Ak teda Slováci neboli pred vstupom do Chorvátska v kontakte s pozitívne testovanou osobou a nemajú príznaky ochorenia COVID-19, nemusia predkladať negatívny test ani zostať v karanténe.

CHORVÁTSKO/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chorvátsko

Dôležité udalosti