Tornádo iba pár kilometrov od slovenských hraníc: Pozrite si video z tesnej blízkosti

Tornádo v Hodoníne v Česku
Tornádo v Hodoníne v Česku Zdroj: JSDH Hodonín/Facebook

V regióne Břeclav padali krúpy o veľkosti tenisových loptičiek.

Iba pár kilometrov od slovenských hraníc sa sformovalo tornádo. V českom okrese Hodonín spôsobilo materiálne škody. Videá aj fotografie prírodného živlu sú zverejnené aj na sociálnej sieti Facebook v profile Severe Weather Slovakia. 

V zasiahnutých oblastiach je aj štáb Televízie Markíza.  Aktuálne informácie priebežne dopĺňame tu .Situáciu budeme monitorovať už v rannom Teleráne i v Mimoriadnych správach.

Počasie na juhu Moravy spôsobilo poriadnu spúšť. V regióne Břeclav padali krúpy o veľkosti tenisových loptičiek. Poničili strechy domov a rozbíjali aj okná, píše portál ct24.ceskatelevize.cz.

Žeby tornádo? Nakoniec to bohužial vyzerá na veľmi ničivé tornádo (F2-F3) so značnými materiálnymi škodami. Držím palce dedinám a mestečkám na opačnej strane Moravy, aby sa čo najrýchlejšie spamätali...

Uverejnil používateľ Peter Sloboda Štvrtok 24. júna 2021

Hodonínske tornádo z tesnej blízkosti zverejnili lovci búrok na Facebooku:

Hodonín... A trošku zblízka... Mě už asi ani nemá co psychicky rozhodit...

Uverejnil používateľ Juwa Štvrtok 24. júna 2021


Najhoršie škody po tornáde, ktorého sila bola údajne F2-F3, hlásia Lužice, malá obec v okrese Hodonín. Viac si pozrite vo videu:

Tornádo tiež zrovnalo so zemou pol obce Hrušky. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz a potvrdil to zástupca starostu dediny Hrušky Mareka Babisza. Silný vietor odniesol strechu z miestneho kostola a poškodil viacero áut, ktoré vymrštil na domy.

Ak sa potvrdí, že v okrese sa vyskytlo tornádo, išlo by o prvé tornádo v ČR od mája 2018.

Z niektorých častí mesta Hodonín hlásili popadané drôty a časť domácností zostala bez elektriny. V okresoch Hodonín a Břeclav hasiči riešili stovky udalosti a tiesňové linky sú zahltené telefonátmi. Hasiči varovali obyvateľov, aby nevychádzali na ulice.

Búrky obmedzili na južnej Morave aj verejnú autobusovú a vlakovú dopravu.

‼️Pohroma po bouřce na jižní Moravě. Na Břeclavsku padaly kroupy o velikosti tenisových míčků, domy mají zničené střechy...

Uverejnil používateľ ČT24   Štvrtok 24. júna 2021

Následky silných búrok zablokovali na juhu Moravy diaľnicu D2 a veľké krúpy poničili aj zámok Valtice.

Silný vietor spôsobil pád troch stožiarov linky s vysokým napätím, ktoré spojujú Temelín s Kočínem. Druhý blok temelínskej jadrovej elektrárne nemohol odvádzať elektrinu a automatický systém blok odstavil.


Podľa hasičov je situácia v kraji kritická. Vyhlásili zvláštny stupeň poplachu a požiadali o pomoc aj kolegov z iných krajov.

„Evidujeme cez 330 udalostí. Je zrejmé, že táto búrka si vyžiadala aj zranených. Presné počty v tejto chvíli nie sú známe," uviedol pre tn.cz hovorca juhomoravských hasičov.

Silné supercelárne búrky postupujú aj na Slovensko

Niekoľko superciel sa aktuálne vyskytuje v tesnej blízkosti slovenského územia v okolí okresu Skalica. Tá najjužnejšia z nich už zasiahne aj územie SR. Na sociálnej sieti na to upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„S veľkou pravdepodobnosťou supercela prinesie prívalový dážď, krúpy a silný nárazový vietor," spresnil SHMÚ. Najvýchodnejšia z týchto superciel priniesla aj tornádo, vyskytlo sa veľmi blízko slovenských hraníc v Hodoníne.

SHMÚ na noc zo štvrtka na piatok (25. 6.) vydal výstrahy druhého stupňa pred búrkami. Varovanie platí pre Bratislavský, Trenčiansky, Trnavský a Žilinský kraj. Výstrahu prvého stupňa pred búrkami vydal SHMÚ pre Banskobystrický, Košický, Nitriansky a Prešovský kraj. Výstraha platí do piatkových skorých ranných hodín.


HODONÍN/Tvnoviny

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hodonín

Dôležité udalosti