Zdevastovaná obec Hrušky: Z domov ostali obvodové múry, kostol prišiel o vežu

Zničený kostol v obci Hruška.
Zdroj: TASR/Vaclav Salek/CTK via AP

Podľa reportéra však bolo najhoršie ticho, ktoré sa po tornáde rozľahlo spustošenou obcou.

Silná búrka a tornádo premenili obec Hrušky na Břeclavsku na hromadu trosiek. O strechu nad hlavou prišli v priebehu pár okamihov desiatky ľudí. O časť z nich sa postarali príbuzní, známi alebo susedia z menej zasiahnutej časti obce. Našli sa ale aj takí, ktorí zostávajú v zničených domoch. V tme a tichu čakajú na ráno, píše v emotívnej reportáži redaktor webu iRozhlas .

"Kostol nemá vežu, základná škola nemá strechu a zateplenie, rodinné domy sú len obvodové múry. Sú tam zranení, je to naozaj hrozné, "opisuje situáciu v obci pre Radiožurnál zástupca primátora Marek Babisz. Polovicu obce podľa neho tornádo zrovnalo so zemou. Do najviac poškodenej časti obce, ktorá je stále uzavretá hasičmi a policajtmi, sa mohol pozrieť aj reportér Českého rozhlasu. "Bolo to ako z vojnového filmu z druhej svetovej vojny alebo zo záberov z Blízkeho východu - žiadny dom z tých desiatok nemá strechu, okná sú vybité. Videl som na vlastné oči, ako bolo auto doslova zapichnuté v strome, vlastne stálo na čumáku, stromy, ktoré tu rastú, sú oholené, sú tam iba kmene. A čo je asi najhoršie a z čoho aj ja mám najväčšiu husiu kožu, tak je to ticho, ktoré sa obcou rozlieha," povedal.

Všade je navyše tma. Nefunguje elektrina, a tak nesvieti nič, okrem blikajúcich majákov na vozoch hasičov a polície.

Ľuďom nezostáva, než čakať na ráno. Niektorí zostávajú v zničených domoch, najmä tí, ktorí bývajú v menej zasiahnutej časti. Nechcú strácať čas, dúfajú, že hneď ranou budú môcť začať opravovať napríklad svoje strechy. Poničené ale nie sú len tie. "S niektorými ľuďmi som prechádzal ich domy. Sú podmáčané, chýba strechy. Úplná katastrofa, "opisuje reportér.

"Keď prechádzame ulicami, sú tu postrhávané strechy, prevrátená autá, popadané štíty. Chodíme v hromadách sutin, v trámoch. Preto vysielame do oblasti psychológov. Situácia v tých najpostihnutejších miestach je pre obyvateľov naozaj ťažká, "vysvetľuje pre iROZHLAS.cz z Hrušiek hovorca juhomoravskej polície David Chaloupka.

Na videu si pozrite výpoveď starostky Jany Filipovičovej, jej zástupcu Mareka Babisza i obyvateľov, ktorým poškodilo domy i strechy.

 

HODONÍN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hodonín

Dôležité udalosti