Tornádo, ktoré zabilo na Morave päť ľudí, bolo najničivejšie v Európe od roku 2001

Mikulčice na Južnej Morave po tornáde.
Zdroj: Profimedia.sk

V zasiahnutých oblastiach bol aj štáb Televízie Markíza.

Južnú Moravu a oblasť Hodonínska vo štvrtok večer (24.6.) zničilo tornádo. Prírodný živel si vyžiadal zatiaľ päť potvrdených obetí. Hasiči, ktorí evidovali stovky udalostí, boli preťažení, vyhlásili udalosť tretieho stupňa v okresoch Břeclav a Hodonín a varovali obyvateľov, aby nevychádzali na ulice.

Základné informácie:
- Tornádo v Česku zasiahlo vo štvrtok (24.6). Južnú Moravu
- Doteraz evidujú piatich mŕtvych
- V nemocniciach v Hodoníne a v Břeclave leží 153 ľudí, na mieste ošetrili najmenej 63 ľudí
- Prírodný živel zničil stovky domov, škody sa šplhajú k stovkám miliónov korún, 40-tisíc domácností je bez elektriny
- Hasičský a záchranný zbor Juhomoravského kraja vyhlásil najvyšší stupeň poplachu, pomáhajú aj okolité štáty

 


12.59 - Slovesko poskytne českej strane aj psovodov.

12.38 - Bez elektriny je stále 18 700 odberateľov. Najhoršia situácia je naďalej na Južnej Morave.

12.25 - Televízia BrnoNewsTV natočila spúšť, ktorú po sebe zanechalo tornádo v obciach Hrušky a Moravská Nová Ves. Pozrite si zábery:

12.21 - Obec Hrušky je najviac postihnutá po silnej búrke a tornáde. Na videu si pozrite výpovede starostky Jany Filipovičovej, jej zástupcu Mareka Babisza i obyvateľov, ktorým poškodilo domy i strechy.

Zdroj: TV Markíza / Martin Prôčka

2.20 - Nemocnica v Břeclave prijala po vyčíňaní prírodných živlov asi 50 zranených osôb. Nemocnica v Hodoníne predtým informovala o ošetrených približne 150 až 200 pacientov.

2.16 - Mnoho ľudí chce pomôcť, a tak so svojou ponukou telefonujú juhomoravským hasičom. Tí žiadajú obyvateľov, aby neblokovali tiesňovú linku, ktorá na to nie je určená. Organizácie neskôr zverejnia kontakt na tento účel.

2.00 - V galérii sú dostupné zábery zo zasiahnutej obce Hrušky, ktoré na mieste zachytil redaktor spravodajstva Martin Prôčka.

1.56 - „Obyvatelia obce Hrušky boli evakuovaní do okolitých dedín. Obec im nemohla poskytnúť vlastné priestory, keďže sú miestne budovy poškodené,“ uviedla pre TV Markíza starostka obce. Polícia uzatvorila v obci všetky poškodené ulice a pre obavu z rabovania bude v obci celú noc hliadkovať. Obec je odstavená od elektrického prúdu, vody a plynu. Problémy majú aj s telekomunikačným spojením.

1.50 - Fotografie zverejnené na sociálnych sieťach približujú danú situáciu najpresnejšie. Zasiahnuté oblasti označili viacerí ľudia za oblasti a budovy duchov. Vo vyľudnených uliciach sú len trosky, domy bez striech a s vybitými oknami.

1.38 - Juhomoravský náčelník plánuje vyhlásiť stav nebezpečia v zasiahnutej oblasti. Kompetentným to umožní aplikovať rýchlejšiu pomoc a stav rozšíri aj ich kompetencie.

1.18 - Finančnú pomoc chystá aj česká vláda. Ministerka financií pripravuje rýchly presun desiatich miliónov českých korún z rezervy. V piatok ráno od siedmej hodiny začnú úrady práce ľuďom zo zasiahnutých oblastí vyplácať aj mimoriadnu dávku, ktorá bude až do výšky 58-tisíc českých korún na osobu. Určená bude na zakúpenie základných potrieb.

1.00 - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi zranenými alebo obeťami štvrtkových silných búrok v Českej republike mali byť slovenskí občania.

00.51 - Náš štáb sa už nachádza v zasiahnutých oblastiach. Pred obcou Hrúšky sú kvôli padnutému elektrickému vedeniu všade pouzatvárané cesty. V okolí sa pohybuje veľký konvoj záchranných vozidiel.

00.44 - Do Rakúska už boli údajne prevezení dvaja pacienti.

00.43 - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave.

„Vyjadrujem sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave. Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam,“ uviedla v stanovisku hlava štátu.

00.39 - Riaditeľ nemocnice v Hodoníne potvrdil prvú obeť po búrkach a tornáde v Česku. Malo by ísť o ženu. Počet obetí sa však pravdepodobne bude zvyšovať.

00.33 - Slovensko poslalo k susedom ďalšiu pomoc, aktuálne smeruje a je na Morave už 11 slovenských sanitiek. Pacientov sú pripravené prijať aj nemocnice v Malackách, v Skalici a na Myjave, uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

00.29 - Diaľnica D2 v smere na Brno je takmer celá uzatvorená a slúži na presun záchranných zložiek. Kompetentní žiadajú verejnosť, aby v úseku nejazdila a nebránila prejazdom.

00.22 - Hraničný priechod s Českou republikou na diaľnici D2 je pre následky silnej búrky u českých susedov neprejazdný. Informoval o tom Michal Szeiff, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

„Doprava je v súčasnosti presmerovaná z diaľnice D2 cez Kúty až na územie Trenčianskeho kraja na hraničný priechod Drietomá. Predpoklad trvania tohto stavu odhadujeme na minimálne celú nočnú dobu,“ spresnil Szeiff. Premávka je usmerňovaná dopravnými policajtmi.

00.19 - Zo Slovenska už smerovali do Kútov hasiči, ktorí sú pripravení pomôcť. Uviedol to minister vnútra Roman Mikulec, ktorý sa v súvislosti so silnými búrkami, ktoré zasiahli južnú Moravu spojil s českým ministrom vnútra.

„Českého ministra vnútra som informoval, že sme pripravení pomôcť akokoľvek budeme vedieť a môcť,“ uviedol Mikulec. Pripomenul, že z Bratislavského a Trnavského kraja už vyrazili viac ako dve desiatky hasičov s hasičskou technikou, smerujú na hasičskú stanicu do Kútov, kde budú k dispozícii.

00.13 - Južná Morava má v Slovensku oporu, uviedol Eduard Heger na sociálnej sieti. S Českou stranou aktívne komunikujeme. Zároveň poďakoval ministrovi Vladimírovi Lengvarskému, Romanovi Mikulcovi a Jaroslavovi Naďovi za rýchlu reakciu a mobilizáciu všetkých zdravotných a záchranných zložiek, ktoré sa podieľajú na pomoci.

JUŽNÁ MORAVA MÁ V NÁS OPORU Tornádo, ktoré sa prehnalo Južnou Moravou po sebe zanechalo obrovskú spúšť, obete na...

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR   Štvrtok 24. júna 2021

00.11 - Najviac zasiahnuté oblasti sú podľa ČT24 Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky.

00.07 - Na slovensko-českom pohraničí aj naďalej vznikajú búrky presúvajúce sa na severovýchod. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti. Jedna z búrok aktuálne podľa SHMÚ smeruje z Kysúc na Hornú Oravu a do Poľska a vykazuje mimoriadnu bleskovú aktivitu.

„Ďalšie búrky sú západne až severozápadne od Trenčianskeho kraja a zasiahnu krajný severozápad Slovenska,“ spresnil SHMÚ. Zdôraznil tiež, že búrky stále môžu byť sprevádzané prívalovým dažďom, krúpami, a to aj väčšími a nárazovým vetrom.

23.59 - Po búrkach je bez elektrického prúdu v Česku 121-tisíc domácností.

23.53 - Slovenský hasičský a záchranný zbor ponúkol pomoc zasiahnutým oblastiam, uviedli na sociálnej sieti.

Slovenskí hasiči sú pripravení pomôcť českým kolegom po extrémnej búrke Juh českej Moravy zasiahli dnes večer silné...

Uverejnil používateľ Hasičský a záchranný zbor   Štvrtok 24. júna 2021

23.51 - Nemocnica v Hodoníne ošetrila 150 až 200 zranených ľudí a zaznamenala aj úmrtie. Počet obetí však nie je jasný, uviedol riaditeľ nemocnice Antonín Tesařík.

23.46 - Obec Hrušky je po zasiahnutí tornádom takmer zrovnaná so zemou, uviedol to starosta obce. Miestna škola a kostol prišli o strechu, z mnohých domov zostali len obvodové múry.

23.38 - Organizácie už spustili verejné zbierky pre zasiahnuté oblasti a na pomoc pre obete. Ministerstvo práce pripraví dotáciu na opravu strechy domova pre seniorov, ktorý v Hodoníne prišiel o strechu.

23.34 - V Hodoníne je poškodená benzínová pumpa, z ktorej uniká plyn. Vážnosť poškodenia nie je známa.

23.30 - Na miesto už smerujú dva záchranné vrtuľníky z Rakúska a dorazilo aj sedem slovenských sanitiek. Slovensko je ochotné pomôcť aj so starostlivosťou o pacientov, pripravená je Univerzitná nemocnica v Bratislave.

23.00 - Záchranári na južnej Morave v spojitosti so štvrtkovými silnými búrkami zaznamenali obete na životoch a až 150 zranených. Presný počet obetí však nepoznajú. Informovali o tom spravodajský server Novinky.cz a televízia ČT24 s odvolaním sa na záchranárov.

22.40 - Najviac postihnuté sú obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, ktoré sú v oblasti medzi Břeclavou a Hodonínom. Kvôli búrke zvolali krízový štáb, evakuovali obyvateľov a zriadili nocľahárne.

21.50 - Záchranné zložky riešia výpadok prúdu, nehody, vyslobodzujú zavalených ľudí v domoch aj spod stromov.

21.15 - Záchranári vyhlásili pre juh Moravy, Břeclavsko a Hodonínsko, mimoriadnu situáciu tretieho stupňa. Na miesto vyrazili všetky dostupné jednotky Integrovaného záchranného systému. Nemocnice hlásia desiatky zranených ľudí. Búrka zničila domy, autá, zeleň, športovú halu, kostol aj štadión.

20.50 - Obcou Hrušky na Břeclavsku sa prehnalo tornádo a zničilo polovicu obce.

20.30 - České média informujú o intenzívnych búrkach s krupobitím.

ČESKO/tvnoviny.sk, TASR, vd, kk, rk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Česko

Dôležité udalosti