Smrť Slováka v belgickej cele: Potrestali druhého najvyššie postaveného policajta v krajine

Statok bude znovu rozdelený na dve polovice
Zdroj: www.demorgen.be/TVnoviny.sk

Na dva mesiace mu znížili plat o 10 percent.

Slovák Jozef Chovanec (†39) zomrel 24. februára 2018 iba pár hodín po zadržaní na belgickom letisku Charleroi po tom, čo sa dostal do potýčky s policajtmi. Zomrel v nemocnici po tom, ako sa stal obeťou policajného násilia, tvrdí jeho rodina.

Vyšetrovanie prípadu sa natiahlo pre pandémiu. Za smrť Chovanca teraz potrestali druhého najvyššie postaveného policajta v Belgicku. André Desenfants nekonal dostatočne, keď sa o prípade dozvedel, a tak bude mať na dva mesiace znížený plat o 10 percent. Dokopy príde o 1500 eur v hrubom, píše belgický portál knack.be.

Potrestaného však viac "zabolí" skutočnosť, že zmienka o uvalení tohto opatrenia zostane uvedená v jeho osobnom spise po dobu piatich rokov, čo Desenfantsovi v tomto období blokuje všetky možnosti kariérneho postupu.

Desenfants v minulosti tvrdil, že chybu neurobil, ale o prípade nebol dostatočne podrobne informovaný. Vlani v auguste dočasne zo svojej funkcie odstúpil po tom, ako belgické médiá zverejnili video z februára 2018, ktoré potvrdzuje neprimerané použitie sily voči občanovi Slovenska.

Rozhodnutie padlo po dohode ministrov vnútra a spravodlivosti, ktorí boli zapojení do riešenia aféry Chovanec. Desenfants tento rozsudok napadol pred disciplinárnou radou, pričom ako svedka predvolal súčasného riaditeľa federálnej polície Marca De Mesmaekera.

Vlani belgické médiá zverejnili zábery z väzenskej kamery, na ktorých sa policajti v cele smiali. Jedna policajtka dvíhala ruku v nacistickom pozdrave a ďalší policajti na zranenom mužovi kľačali. Desenfants po zverejnení videa povedal, že ho zábery zo zásahu hlboko zasiahli a šokovali.

Viac o prípade si prečítajte tu:

Horší ako zver. Belgické médiá zverejnili časový sled udalostí, ktoré viedli k smrti Jozefa Chovanca

Smrť Slováka v belgickej cele: Po vysokom funkcionárovi končí aj hajlujúca policajtka

BRUSERL/Tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti