Lekári už vedia, čo zrejme spôsobilo kolaps 20 študentov v českej strednej škole

Vystavba Jarovce.001.png
Zdroj: Profimedia.sk

Zdravotníci ošetrili celkovo 20 študentov, 17 ich skončilo v nemocnici.

Kolaps 20 študentov strednej policajnej školy v západočeskom meste Sokolov, ku ktorému došlo uplynulý piatok, podľa vyjadrenia polície i lekárov zrejme zapríčinil kolaps dvoch študentiek a následná davová psychóza, informuje v pondelok portál Novinky.cz.

Výsledky laboratórnych vyšetrení vylúčili u študentov intoxikáciu a prítomnosť alkoholu či iných návykových látok.

„Lekári sa zhodli na hyperventilácii spôsobenej stresom. Podľa predbežného vyjadrenia znalca z odboru psychológie mohlo dôjsť následkom kolapsu jednej alebo dvoch dievčat k spusteniu sugestívnej reakcie ostatných osôb a je možné, že tak bola vyvolaná davová psychóza,“ uviedla hovorkyňa polície Karlovarského kraja Eva Valtová.

Čo bolo spúšťačom prvého kolapsu, však zatiaľ nie je zrejmé. Vo vzorkách vody nebola podľa Valtovej zistená nijaká škodlivá látka.

Oslovený bol aj Český hydrometeorologický ústav, podľa ktorého však nebola v čase incidentu zistená žiadna meteorologická anomália.

Dvadsať študentov strednej policajnej školy v Sokolove skolabovalo v piatok ráno, počas slávnostného odovzdávania vysvedčení, ktoré sa konalo na dvore školy.

„"Počas slávnostného ukončenia (roka) nám bohužiaľ omdlelo a postupne stratilo vedomie asi 20 detí, okamžite sme im poskytli prvú pomoc,“ povedal ešte v piatok riaditeľ školy Zdeněk Jedlička.

Podľa Petry Bakurovej z karlovarskej krajskej záchrannej služby išlo o ľahké kolapsové stavy. Krajská záchranná služba vyhlásila v súvislosti s prípadom tzv. mimoriadnu udalosť prvého stupňa.

Zdravotníci ošetrili celkovo 20 študentov, 17 ich skončilo v nemocnici, približuje portál iDNES.cz. Nikto však nebol v ohrození života. Hasiči následne na mieste nenamerali žiadne stopy po úniku plynu.

SOKOLOV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kolaps

Dôležité udalosti