Hasiči na nás zabudli, ozýva sa zo zdevastovanej osady, v ktorej tornádo zabilo dvoch ľudí

Osada Pánov po vyčíňaní tornáda.
Zdroj: YouTube/pessak

Hasiči sa bránia a hovoria, že prioritou bola záchrana životov.

Nebola na titulných stranách novín a jej názov v súvislosti s ničivým tornádom dlho nezaznieval. Aj napriek tomu bola osada Pánov, ktorá je súčasťou Hodonína, jednou z najviac zdevastovaných lokalít. Živelná pohroma si tu vyžiadala dva životy a poškodila všetky domy.

Zabudli na nás, tvrdia obyvatelia osady ležiacej na konci trasy tornáda, ktoré sa prehnalo cez južnú Moravu. Hovoria o hasičoch, ktorí sa vraj u nich objavili až na druhý deň večer po vyčíňaní tornáda. Tí ale tvrdia, že najskôr museli zachraňovať životy, píše denník Právo.

„Vo firme máme dobrovolných hasičov. Volal som im, či tam nie sú (v Pánove - pozn. red.), a keď mi povedali, že nie, zobrali sme firemnú dodávku, nahádzali do nej veci a išli sme tam," uviedol pre spomenutý denník majiteľ firmy Roman Majer, ktorý spolu s kolegami chcel pomôcť ľuďom v núdzi. Cestou do Pánova si uvedomili, že tornádo sa prehnalo aj cez osadu.

„Chceli sme sa tam ísť pozrieť, ale po odbočení z hlavnej cesty sme prešli iba pár metrov. Boli tam strhnuté stromy, tak sme zobrali pílky a prerezali sme si cestu," opísal situáciu zo štvrtka na piatok Majer.

Zdroj: YouTube/ pessak

„Stĺpy tam boli pohodené ako zápalky, na zemi ležali drôty elektrického vedenia, mali sme strach, čo by sa mohlo stať, keby zapli prúd. Potom sme našli trafostanicu, ktorá ležala o niekoľko metrov ďalej. Hasiči odstrihli drôty a išli ďalej, to im nevyčítam, lenže ďalší prišli až v piatok podvečer," hovorí Majer.

Po príchode do osady sa im naskytol smutný pohľad, mnohé domy boli zrovnané so zemou. „V noci tam prišla sanitka a mestskí policajti, okrem nich nikto," spomína majiteľ firmy.

Do improvizovanej pomoci sa zapojili aj fanúšikovia hokejového klubu Kometa Brno, ktorí okamžite začali organizovať zbierku. Mali informácie o tom, že sa blížia ďalšie búrky, prioritou preto bolo čo najrýchlejšie zabezpečiť strechy.

V piatok poobede do osady prišli traja policajti z Bruntálu, ktorí sa zapojili do prác na strechách. „Miestni sa čudovali, že neposlali niekoho z mesta. Až o piatej hodine poobede prišli prví hasiči a neskôr aj technika," hovorí Majer.

Piatok,sobota a nedela takto pomocne práce morava Hodonín -Pánov.

Uverejnil používateľ Peter Kubík Kuba Nedeľa 27. júna 2021

Zdroj: Facebook/ Peter Kubík Kuba

Hasiči tvrdia, že na Pánov nezabudli

Hovorca hasičov Jaroslav Mikoška v rozhovore pre Právo ubezpečil, že hasiči na Pánov nezabudli. Najskôr ale museli zachraňovať životy, pričom ešte vo štvrtok večer desiatky minút vyslobodzovali zo sutín ľudí v neďalekej hájovni.

„Chápem, že obyvatelia Pánova môžu cítiť istú frustráciu, ale môžem vás ubezpečiť, že sme o nich vedeli a osadu sme hneď na začiatku označili ako jedno z najviac zasiahnutých miest. Ako prichádzali správy o postupe tornáda, najskôr sme išli na miesta, kde práve vyčíňalo. Hneď ako sme ukončili záchranné práce, desiatky hasičov zasahovali aj v Pánove. Potom postupne prichádzali posily z iných kútov republiky," vysvetlil hovorca hasičov.

Ako píše portál iDNES však podľa ďalšieho svedectva v Pánove ani zďaleka nepanoval tak čulý ruch, ako v ďalších zasiahnutých obciach. „V piatok medzi 15.00 a 17.00 hodinou boli v Pánove presne traja policajti a traja hasiči. Situácia tam bola šialená. Ľudia sa snažili zachrániť niečo, čo už sa zachrániť ani nedalo. Boli v šoku," uviedol pre český portál človek, ktorý si prial zostať v anonymite.

PÁNOV/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.