Menia sa podmienky pre vstup do Chorvátska. Už vám nestačí iba občiansky preukaz alebo pas

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Na hlavných hraničných priechodoch už sú trojhodinové kolóny.

Pre cestu do Chorvátska sa od štvrtka 1. júla menia podmienky. Slováci môžu bezproblémovo vstúpiť do Chorvátska, ak budú mať platný Digitálny COVID preukaz Európskej únie. Vstup bude umožnený aj tým, ktorí preukaz nemajú, musia však predložiť negatívny test, potvrdenie o očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19 (SARS-CoV-2).

Posledné dva týždne platilo, že ľudia pri vstupe do Chorvátska - obľúbenej dovolenkovej destinácie - nemuseli potvrdenia predkladať.

Na hlavných hraničných priechodoch zo Slovinska do Chorvátska sa v súvislosti so zmenenými podmienkami už vytvorili trojhodinové kolóny, píše portál spravodajskej televízie ČT24.

Oddnes začali v EÚ platiť digitálne covidové certifikáty

„Ak antigénový test nebude mať viditeľného výrobcu a/alebo obchodný názov, nebude test prijatý ako dôveryhodný pre vstup do Chorvátskej republiky," upozorňuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR s tým, že všetky potvrdenia musia byť v anglickej alebo chorvátskej verzii.

Slovák, ktorý nepredloží negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, je povinný nastúpiť na desaťdňovú vlastnú karanténu. MZVEZ vysvetľuje, že izoláciu bude môcť ukončiť PCR alebo antigénovým testovaním v Chorvátsku a zaslaním skenu testu na e-mailovú adresu, ktorú obdrží na štátnej hranici pri vstupe do krajiny.

Rezort diplomacie poukazuje, že deti do 12 rokov cestujúce s rodičmi, ktorí majú osvedčenie o očkovaní, o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívny test, nemusia mať negatívny test alebo ísť do samoizolácie.

„Odporúčame pred cestou do Chorvátska vyplniť online formulár, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/priechodu cez hranice. Ak nebudete mať vyplnený formulár, je potrebné rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska," radí MZV.


ZÁHREB/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti