Martin (37), otec dvoch malých detí, podstúpil eutanáziu. Zvolil smrť, aby rodina mohla ďalej žiť

Martin Přecechtěl s rodinou
Martin Přecechtěl s rodinou Zdroj: Martin Přecechtěl/Facebook

Čech s nevyliečiteľnou ALS odišiel bez strachu a ani neplakal.

Čech Martin Přecechtěl (37), ktorý trpel nevyliečiteľnou chorobou amyotrofická laterálna skleróza (ALS), zomrel v utorok 29. júna ráno vo Švajčiarsku, kde sa rozhodol podstúpiť asistovanú samovraždu. Informoval o tom v piatok český portál iRozhlas s odvolaním sa na mužovu manželku Markétu, ktorá ho na poslednej ceste sprevádzala.

Na švajčiarskej klinike absolvoval Přecechtěl v pondelok prehliadku a mal tiež vypiť kalištek s vodou, ktorý simuloval smrtiacu látku. Pacient totiž musí byť schopný prehltnúť látku sám. Keďže sa to Přecechtělovi nepodarilo, lekári sa rozhodli podať mu látku vnútrožilovo s tým, že musí byť schopný stlačiť aplikačné tlačidlo.

Manželka Markéta s jeho dobrovoľným odchodom zo sveta nesúhlasila, ale jeho rozhodnutie chápala. Pre iRozhlas povedala, že jej muž odišiel v pokoji, bez strachu a ani neplakal. „Bol rád a bolo vidieť, že len čo začala látka účinkovať, cítil úľavu," povedala pre iRozhlas, ktorý citoval aj portál Novinky.cz.

Martin Přecechtěl se rozhodl pro asistovanou sebevraždu. 37letý otec dvou dětí trpí nevyléčitelnou nemocí ALS, která ho upoutala na vozík a rychle postupuje.

Uverejnil používateľ 168 hodin Pondelok 14. júna 2021

Přecechtěl bol aktívny športovec a otec dvoch malých detí, s chorobou bojoval dva roky. Za ten čas sa jeho zdravotný stav rýchlo a výrazne zhoršil, pretože mu ochabovalo svalstvo, a stal sa závislým od okolia. Chcel sa vyhnúť úplnému ochrnutiu a napojeniu na prístroje.

Muža táto choroba postupne pripravila o reč, musel obmedziť prácu, prestať športovať, hoci predtým zvládol maratón, a používať invalidný vozík. Zároveň si úplne uvedomoval, kam jeho zákerná choroba speje a svoj koniec si určil sám. Kým mohol, angažoval sa v spolku ALSA, ktorý sa v ČR snaží pomáhať pacientom a informovať verejnosť, čo táto choroba prináša.

Asistovanú samovraždu si podľa manželky vybral aj kvôli rodine. „Aby som mala s deťmi ešte šancu žiť," vysvetlila. Jeho voľbu preto považuje za najväčšiu obeť, ktorú môže jeden pre druhého urobiť.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Eutanázia

Dôležité udalosti