Zahraničné

Konečne nastala dohoda: Merkelová bude tretíkrát nemeckou kancelárkou

Merkelovú zvolili poslanci tretíkrát za kancelárku
Zdroj: SITA

Koaličné rokovania boli najdlhšie v krajine od skončenia druhej svetovej vojny.

Nemeckí poslanci po tretí raz zvolili Angelu Merkelovú za spolkovú kancelárku. Pri hlasovaní v Spolkovom sneme (Bundestagu) staronovú šéfku kabinetu podporilo 462 poslancov a 150 bolo proti. Hlasovania sa zdržalo deväť prítomných zákonodarcov.

Kancelárku a jej ministrov musí ešte oficiálne vymenovať do úradu nemecký prezident Joachim Gauck. Slávnostný akt sa uskutoční v Gauckovom berlínskom sídle, paláci Bellevue. Členovia novej vlády potom zložia prísahu v Bundestagu a zídu sa na prvom zasadnutí.

Zdroj: SITA

Merkelová (59) bude v nadchádzajúcom treťom funkčnom období stáť na čele "veľkej koalície" zloženej z jej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), Kresťanskosociálnej únie (CSU) a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD). Stranícki lídri podpísali koaličnú dohodu v pondelok, takmer tri mesiace po septembrových parlamentných voľbách.

Ich nejednoznačný výsledok si vynútil vytvorenie veľkej koalície zloženej z Merkelovej konzervatívcov a ich tradičných sociálnodemokratických rivalov.

Koaličné rokovania po tohtoročných voľbách boli najdlhšie v krajine od skončenia druhej svetovej vojny.

Celkovo pôjde o tretiu veľkú koalíciu v dejinách Nemecka. Merkelová už stála na čele takejto koaličnej zostavy už počas svojho prvého mandátu v rokoch 2005-2009.


BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.