Zahraničné

Konečne nastala dohoda: Merkelová bude tretíkrát nemeckou kancelárkou

Merkelovú zvolili poslanci tretíkrát za kancelárku
Zdroj: SITA

Koaličné rokovania boli najdlhšie v krajine od skončenia druhej svetovej vojny.

Nemeckí poslanci po tretí raz zvolili Angelu Merkelovú za spolkovú kancelárku. Pri hlasovaní v Spolkovom sneme (Bundestagu) staronovú šéfku kabinetu podporilo 462 poslancov a 150 bolo proti. Hlasovania sa zdržalo deväť prítomných zákonodarcov.

Kancelárku a jej ministrov musí ešte oficiálne vymenovať do úradu nemecký prezident Joachim Gauck. Slávnostný akt sa uskutoční v Gauckovom berlínskom sídle, paláci Bellevue. Členovia novej vlády potom zložia prísahu v Bundestagu a zídu sa na prvom zasadnutí.

Zdroj: SITA

Merkelová (59) bude v nadchádzajúcom treťom funkčnom období stáť na čele "veľkej koalície" zloženej z jej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), Kresťanskosociálnej únie (CSU) a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD). Stranícki lídri podpísali koaličnú dohodu v pondelok, takmer tri mesiace po septembrových parlamentných voľbách.

Ich nejednoznačný výsledok si vynútil vytvorenie veľkej koalície zloženej z Merkelovej konzervatívcov a ich tradičných sociálnodemokratických rivalov.

Koaličné rokovania po tohtoročných voľbách boli najdlhšie v krajine od skončenia druhej svetovej vojny.

Celkovo pôjde o tretiu veľkú koalíciu v dejinách Nemecka. Merkelová už stála na čele takejto koaličnej zostavy už počas svojho prvého mandátu v rokoch 2005-2009.


BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu.

Podľa azerbajdžanských úradov má byť podozrivý z „teroristickej“ činnosti v tomto regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde mali povýšiť do hodnosti generálmajora, potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Krátka správa

Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a ČR.

Potvrdila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.

Krátka správa

Rusko začína s jesenným odvodom brancov, na Ukrajine nasadení nebudú.

Každoročný jesenný odvod do armády sa začína 1. októbra. Generálny štáb ruskej armády však budúcich odvedencov ubezpečil, že nebudú nasadení vo vojne na Ukrajine. Kontradmirál Vladimir Zemľanskij, ktorý má v generálnom štábe ruskej armády na starosti odvody, uviedol, že branci absolvujú len 12-mesačnú základnú vojenskú službu.

Krátka správa

Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc.

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností.