Extrémne horúčavy postihli po Kanade ďalšie štáty sveta. Padajú nové rekordy

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Tohtoročný jún bol najteplejším mesiacom v histórii niektorých krajín.

Extrémne letné horúčavy zasiahli krajiny, ktoré na podobné počasie nie sú zvyknuté. V Kanade zomrelo už najmenej 719 ľudí a pretrvávajúce sucho spôsobilo približne 136 lesných požiarov. V dedinke Lytton napríklad namerali neuveriteľných 49,6 stupňov Celzia.

Vysoké teploty teraz hlási aj Škandinávia. Po najteplejšom júni, aký bol doteraz zaznamenaný vo Fínsku a v niektorých oblastiach Švédska, sa teploty na severe Európy od nedele pohybujú blízko rekordov, medzi 30 až 35 stupňami. V Nórsku blízko polárneho kruhu meteorologický ústav cez víkend nameral až 34 stupňov Celzia, píše portál idnes.cz.

V prírodnej rezervácii Kevo na severe Fínska v nedeľu namerali nový teplotný rekord 33,5 stupňov. Celoštátne bol jún najteplejším mesiacom od začiatku meraní, teda od roku 1844.

Vo Švédsku bol jún najteplejším v histórii v hlavnom meste Štokholm. „Všimli sme si trend? No asi je to ďalšia náhoda," ironicky napísala na sociálnej sieti Twitter švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunbergová.

V Nórsku meteorologický ústav nameral 34 stupňov v Saltdale, čo je najvyššia teplota zaznamenaná v krajine za rok 2021. Je to iba o 1,6 stupňov menej, ako je doterajší teplotný rekord. Niekoľko miest v Nórsku sužujú tropické noci, kedy teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia.

Nový Zéland zažil rekordne teplý jún

Nový Zéland zažil v tomto roku svoj vôbec najteplejší jún v histórii meteorologických meraní. Informoval o tom v utorok Národný inštitút pre výskum vody a atmosféry (NIWA).

Priemerná denná teplota bola v júni 10,6 stupňov Celzia, a to aj napriek chladnému počasiu koncom mesiaca. Je to o približne 1,9 stupňov Celzia viac ako doterajší priemer.

K ohriatiu vzduchu nad Novým Zélandom prispeli krátkodobé faktory, ako napríklad väčšie prúdenie teplého vzduchu z Tichého oceánu než zvyčajne.

Vlaňajší rok bol pre Nový Zéland siedmim najteplejším v dejinách takýchto meraní. V poslednom desaťročí pritom Nový Zéland zaznamenal (vrátane roka 2020) až sedem takých rokov, ktoré sa ocitli v jeho najteplejšej desiatke.

ŠTOKHOLM/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Škandinávia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.